“Da Vinci programı” nedir ve neden birçok deha tarafından kullanıldı?

0
307

“Da Vinci takvimi” nedir ve neden birçok deha tarafından kullanıldı?

Benjamin Franklin, Isaac Asimov, Henry Ford, Isaac Newton, Albert Einstein gibi ustaca insanların başlangıçta bir avantajı yoktu. Birçok ünlü yazar ve bilim adamı, yetenek veya ilham değil, tamamen disiplinle ilgili olduğunu söyledi. Bu insanlar zamanlarını doğru bir şekilde yönetmeyi biliyorlardı, böylece herkesten daha çok ve daha iyisini yapmayı başardılar.

Kampuskod ; tarihin tozlu sayfalarını aralıyor hiç duymadığınız DA VİNCİ günlük planlaması

Leonardo da Vinci  günlük yaşantısı

“Da Vinci takvimi” nedir?

Leonardo da Vinci bir mucit, mühendis, ressam, müzisyen, heykeltıraş, anatomistti. Görünüşe göre herşeyle meşgul ve her şeyde başarı elde etmiş. Da Vinci’nin kendisi, her iş için daha iyi ve daha kötü bir zamanın olduğunu yazdı. Bu nedenle, burada ve  burada yazdığımız özel uyku rejimine ek olarak günlük rutini takip etti.

“Da Vinci zaman çizelgesi” nin anlamı basittir: vakaları gün içinde belirli bir sırayla ve en iyi performans gösterdikleri zaman içinde dağıtmak. Bu, onlarla yaratıcı, hızlı ve zevkli bir şekilde başa çıkmanıza olanak sağlar.

1. Sabah rutini (5: 00–8: 00)

Sabahın ilk anları en önemlisidir, çünkü günün geri kalanını dikte edeceklerdir. Buradaki ipuçları pek bir işe yaramayacak, çünkü herkesin uyanış hızı var. Fakat asıl şey, bedeni uyandırmanın (egzersizin faydası olacağını), beyni (bir şeyleri okumak için) ve vücuda yakıt (doğru kahvaltı) vermenin önemli olduğunu hatırlamaktır.

2. Güçlendirilmiş iş (8: 00–12: 00)

Da Vinci, kendisini güçlendirme konusunda bir ustaydı ve sabah saatlerini dikkatini dağıtmadan bir şeye odaklanmaya adadı. Bu nedenle, eşsiz sanat eserleri yaratmayı başardı ve yenilikçi teknolojiler icat etti.

Uyandıktan sonraki ilk saatler en önemli görevlere ayrılmalıdır, çünkü o zaman beyin onlarla daha iyi ve daha hızlı başa çıkabilir. Buna ek olarak, en zor işi başında yapmak, günün geri kalanında bunun hakkında düşünmezsiniz.

  • 1. İpucu: çalışmayı 10 ila 40 dakika arasında bölümlere ayırın ( bu,konsantrasyonunu kaybetmeden çalışabileceğimiz zamandır).
  • 2. İpucu: Tüm dış uyaranları kapatın. Kulaklığınızı takın, ritmik müziği açın ve bir süre size dokunmamalarını söyleyin. Odaklanmayı kaybedersen, her şeye yeniden başlamak zorunda kalacaksın, zaman ve enerji harcıyorsun.
  • 3. İpucu: 10 ila 20 dakikadan fazla dinlenmeyin (ortalama olarak, beyni “sıfırlamak” için çok zamana ihtiyacınız vardır).

3. İdari işler (14: 00–16: 00)

Öğleden sonra ciddi bir şey yapmak zor olacak, ancak bu herhangi bir idari ve rutin iş için ideal bir zaman. Postaları demonte et, belgeleri katla, randevuları al, faturalarını öde, kendinle ilgilendiğin sandalyeyi sipariş et.

  • Bu görevler beynin yoğun bir şekilde çalışılmasını gerektirmez, ancak örneğin akşamları bunları yaparsanız çok zaman alabilir.

4. Toplantılar ve toplantılar (16: 00–18: 00)

Akşama kadar, beyin yorulmaya başlar, çünkü bu saatlerde daha az zor olan işin geri kalanını yapmaya değer. Leonardo’nun günlüğüne göre, tüm toplantıları sabah 10’da veya akşam 5’ten sonra geç saatlerde Bu yüzden beyin enerjisini boşa harcamamak ve duygusal şoklardan kaçınmak ortaya çıkıyor.

5. Spor ve aktiviteler (18: 00–21: 00)

Spor sadece beden için değil, aynı zamanda ruh için de faydalı ve gerekli bir boşaltmadır. Sabahları çalışmak en iyisidir – işten önce, ancak işe yaramazsa, dersleri akşama aktarabilirsiniz. Uzmanlara göre , eğitim için en iyi günler Pazartesi, Çarşamba ve Cuma.

“Beyin için spor” yeni fikirlerdir. Haftada en az 1-2 kez katılmaya değer etkinliklerde alınabilir: konferanslar, eğitimler, toplantılar, toplantılar. Bütün bunlar doğru insanlarla tanışmanıza yardımcı olacak ve gelişmekte olan bir yerde çiğnemenize izin vermeyecektir.

6. Dinlenme (21: 00-05: 00)

Zamanın birçok insanı, Leonardo’nun hala bir parti lideri olduğunu belirtti. Ziyafetleri, maskeleri, şovları severdi ve çoğu zaman gürültülü yerlerde dinlenirdi. Hepsi, dinlenmenin psikolojik bir rahatlama aracı olarak önemini anladığı için.

Partilere gitmek zorunda değilsiniz, ancak en az bir saatlik bir akşam vaktinizi en sevdiğiniz aktivitelere ayırmalısınız: video oyunları, okuma, TV şovları. Veya yararlı bir şeyler öğrenebilirsiniz. Örneğin, bir aynanın önünde kamuoyunda konuşma pratiği yapın. Başkan olduğunuzda kesinlikle işe yarayacak.

7. Planlama

Evet, defalarca duydunuz: bir gün önceden planlayın. Fakat kimsenin nasıl yapılacağını gerçekten açıklamadığı görülüyor. Pazar günü, pazartesi değil, planlamaya değer. Bu, haftanın en zor gününün boşaltılmasına yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken işleri, akşamları zor işleri bırakmadan, daha karmaşıktan daha az karmaşık olan öğelere yazın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here