Kütle ve Higgs Bozonu(Tanrı Parçacığı) Nedir?

1
566

Kütle nedir?

Kütle maddenin eyleme karşı gösterdiği dirençtir. Peki bu dirence neden sahip? bu soru Peter Higgs‘in öne sürdüğü daha sonra da 2012’de CERN’de varlığı kanıtlanan tanrı parçacığı da denilen Higgs bozonu ile cevaplandı.

Higgs bozonları Nedir ?

Higgs bozonları, Higgs alanı denilen evrenin her yerini çevreleyen bir alanın uyarılmış halidir. Cern’de Higgs bozonu bulunarak Higgs alanın var olduğu anlaşıldı. Bu alanlar temel parçacık dediğimiz kuarklara kütle kazandırıyor. Bu kütle kazandırma hava sürtünmesinden oluşan hava direnci gibi düşünülebilir. Higgs alanı da parçacığa bir direnç kazandırıyor ve bu parçacığa eylemsizlik yani kütle kazandırıyor. Fizikçilere göre büyük patlamadan hemen sonra çıkan parçacıklar kütlesiz saf enerjiden oluşuyorlardı. Bilinen diğer bir gerçeğe göre de evrendeki her şeyin bir kütlesi vardı. Higgs bozonu sayesinde bu parçacıkların neden kütle kazandıkları anlaşılmış oldu.

Peki neden tanrı parçacığı deniyor? Araştırmacılar tarafından “Lanet Olası Parçacık” (God Damn Particle) olarak isimlendirilen; fakat daha sonra argo içerikli olmasından dolayı ve “Tanrı parçacığı” tanımı mistik anlamda daha fazla merak uyandırdığı için bu isimle anılmaya başlandığı söyleniyor. Fakat bu söylentiden ibaret. Aynı zamanda bu tanım, bilim insanlarının en sevmediği ve yanlış bulduğu tanımdır.

Siz de bu konuda bilgilerinizi paylaşmak isterseniz aşağıdaki yorumlardan paylaşabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Çok güzel anlatmışsınız ama biraz kısa değil mi? okudukça merak ettim ama yetmedi. Şimdi dişime kan değmiş gibi kaldım ortada sayın yazar..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here