NASA Uzay Aracı Opportunity fırtınaya yenik düştü!

0
507

İkizi Sprit ile beraber Mars yüzeyini keşfetmesi amacı ile  2003  yılında  90  günlük bir görev için gönderilen NASA uzay aracı Opportunity, yaklaşık olarak 14 yıldır araştırmalarına devam ediyordu.

Güneş panelleri ile çalışan Opportunityenerji üretim verimliliğinin azalması nedeniyle daha az enerji üretmeye başlamıştı. Kendisini düşük güç moduna almak zorunda kalan Opportunity ilk olarak 1 Haziran’da başlayan bu toz fırtınasına 6 Haziran’da etkilemişti. Dalaz olarak isimlendirilen bu toz fırtınası, uzay aracının işini bir hayli zorlamıştı.

Byrsa’da Uzay Macerası


Haziran 2018‘de yaşanılan ölümcül bir toz fırtınası ile mücadele eden Mars keşif aracı, ne yazık ki bu fırtına sonrasında güneş panellerini kaybetmişti. Bu problem sonrasında NASA uzay aracı Opportunity ile bir süredir iletişim kurulamıyordu. Bu konuyla ilgili NASA, beklenen açıklama sonunda geldi.

Söz konusu keşif aracıyla iletişim kurmak için bütün yöntemleri denediklerini belirten Dr. Tanya Harrison, sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamayla, yaşanan bir kum fırtınası sonrasında,  Dünya  ile olan iletişimi kesilen keşif aracı olan Opportunity  ile tamamen iletişimlerinin kesildiğini duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here