Nukemap – Nükleer Silahların Korkunç Etkilerini Keşfet

0
322

Nükleer savaşın sınırında olduğumuzu söylersek, yanlış olmaz. Tüm önemli meseleler arasında dünya geçmekte; nükleer silahlar genellikle listede en çok bulunduğumuz konular. Çünkü, dünyadaki ülkelerin çoğu, bugüne kadar herhangi bir füzeyi ateşlememelerine rağmen, nükleer silahlara erişebiliyor. Bununla birlikte, süper güçler arasındaki gerginliğin artması, dünyadaki uluslar arasında gerçekten büyük kaos yaratır.

Örneğin, ABD ve Rusya arasında sözler savaşı devam ediyor, her ikisinin de 100’den fazla nükleer silaha erişimi olduğunu akılda tutmak önemlidir. Aynı zamanda, Kuzey Kore tüm tür jest ve davranışlarıyla birlikte etrafındaki neredeyse herkes için büyük bir tehdit gibi görünüyor. Başka bir örnek ise, tüm ortadaki huzursuzluğun, kimsenin dinlenmeye razı olmasına izin vermemesidir. Nükleer savaş ölümcül bir kabustur ve sonuçta kimsenin kazanmasına izin vermez.

Tüm bu anarşi bilim adamı ve araştırmacıları zorlayan Nukemap uygulamasını, size yakın alandaki bir nükleer patlamanın etkilerini hayal etmek ve incelemek için tasarlamış ve başlatmıştır.

Nukemap Nedir?

Tarihsel bir bilim adamı Alex Wellerstein, sınıflandırılmamış nükleer silahların etki verilerini kullanarak Google maps API’sini kullanarak etkileşimli bir Nukemap uygulaması geliştirdi.

Outrider olarak bilinen aktivist bir grup, bilgilendirici bir kampanyayla nükleer silahların korkutucu tehdidini kontrol etmek isteyen uzmanların, araştırmacıların ve bilim adamlarının çoğunluğuna sahiptir. Aynı grup, bir nükleer silahın yeryüzündeki yerlerinden herhangi biri patlatıldığında ölümcül etkileri simüle etmek için erişilebilir bir araç sunmak amacıyla Nukemap’ın yaratılmasının arkasındadır. Sonuçlar çok daha korkutucu, etkileyici görünüyor.

Ayrıca, uygulama bazı önemli güncellemelerden geçmiştir ancak bu uygulama kullanıcıların örnek nükleer silah patlamasına bakmalarına izin vermektedir. Bu uygulama aynı zamanda kullanıcının sanal bölgesini veya asalın sanal irtifasını seçmesini sağlar.

Uygulamaya, kullanıcının yaklaşık 150 kilometrelik dolap alanında patlamış örnek nükleer bomba keşfetmek sağlar. Bu yazılım, nükleer silahın patlama etkileri hakkındaki modelleri birkaç gizli formda canlandırmanıza yardımcı olur.

Nukemap nasıl çalışır?

İlginç değil, varsayımsal bir nükleer bomba yaratabilir ve istediğiniz yere ateş edebilirsiniz, ama hepsi sanal yazılımla mı? Bu şimdi Nukemap uygulamasıyla yapabileceğinizle aynı. Uygulamanın etkisi ile birlikte sınıflanmamış denklemler yanı sıra küçük veya büyük nükleer silah modelleri ile oluşturulur.

Yazılım, nuke olarak adlandırılan termik radyasyon, hava patlama yarıçapı, radyasyon bölgeleri ve ateş topu gibi çeşitli görüntüleme bölgelerinde etkileri patlattı. Uygulamaya önce sayıları gösterdi, sonra otomatik olarak net görmek için grafikler halinde arındırır.

Bu uygulama sabit seçenekler sundu ve kullanıcıların Kuzey Kore, Çar Bomba’nın son test patlamasıyla birlikte son ve tarihi patlamalardan seçim yapmalarına izin verdi. Bu, şimdiye kadar patlamış olan en güçlü bombanın olduğu tahmin ediliyor. Dahası, yazılım seçilen bir nükleer silahın ürettiği yaralanmaları ve ölümleri tahmin edebilir.

Son yükseltilmiş Nukemap, kullanıcıların hava koşullarına göre işaret ettiği radyoaktif bulut serpintiine bakmalarını sağlayan akıllı özelliklere sahip. Temel olarak serpinti, nükleer patlamanın yol açacağı ve bir sonraki tehlike seviyesine kadar aydınlanacak olan ağır döküntü veya kirleri gösterir – ayrıca atmosferin her yerine serpilir ve uzak mesafelere itilir.

Uygulama güncellenir ve kullanıcıların kolayca yazılımda bir araya getirebilecekleri senaryoları dışa aktarmasına ve 3D olarak keşfetmesine olanak tanır.

Nukemap nasıl kullanılır?

Nukemap uygulaması veya yazılımı en etkileşimli nükleer patlama haritasıdır; herhangi bir nükleer silah, şehrinizi vurursa , etkilerin ne kadar sürede ortaya çıkabileceğini veya ne kadar insanın etkileneceğini keşfetmenize yardımcı olur.

  • Öncelikle bir nükleer bomba ve hedef seçmelisin

Başlangıçta, önceden ayarlanmış Kuzey Kore sınav patlamasıyla Nukemap 2.5 kullanmak daha iyidir. Bununla birlikte, patlamada ayarlanan ayarların yanı sıra dört bombadan birini seçme seçeneğine sahipsiniz. Her bombanın orjinal küçük çocuğuyla birlikte SSCB’den Çar Bomba’ya kadar değişen bir yelpazesi var. O zaman hedefinize veya bombayı patlatmak istediğiniz yere karar vermeniz gerekir, patlamanın yol açtığı hasar miktarı kategorik olarak irrasyonel olabilir.

Uzmanlara göre, Kuzey Koreli’nin test patlaması muhtemelen bir termonükleer bomba oldu ve ortalama 150 kilometrelik TNT değerinde bir patlama meydana geldi. Bugüne kadarki en güçlü nükleer patlama, kabaca 1945’te patlayan bombanın 10 katı güçlüydü.

San Francisco kentiyle başlamışsanız, şehir, en uzak noktaya kadar olan ve Kuzey Kore’nin en yeni kıtalararası balistik füzesi içerisinde.

  • Sonra patlama etkilerini tahmin et

Yazılım, varsayılan ayarları ile ilgilidir ve otomatik olarak 150 kiloton verim savaş başlığı kabul ve ardından 1,03 mil patlatmak. Anten ateşlemesi sırasıyla bir patlama enerjisinin yayılmasına yardımcı olarak bir nükleer bombanın yıkıcı gücünü arttırırken.

Nükleer bomba patlamasının ana etkileri, bu dört bölgede tahmin edilen etki aralığı boyunca ortaya çıkacak: Ateş topu (0,56 mil uzakta), Shockwave (4,64 mil uzakta), radyasyon (1,24 mil uzakta) ve ısı (6,5 mil uzakta)

Patlama bölgesine en yakın bölge ateş topu olarak bilinir, alev veya ateş yakıcı nesneler, bina ve halklar vardır. İnç kare başına 5 pound ile, patlama alanında yırtılma kulak zarı ve konut binalarını çökertecek kadar yetkin olan hava ya da şok dalgası görülmüştür. Nükleer bombanın radyasyonları belirli alanda oldukça yoğundur ve yarıçap içinde büyük olasılıkla ölüm nedenidir.

Isı bölgesi ve yarıçapı, birkaç mikrosaniye içinde herkesi yakan cilt kavurucu ultraviyole ışık boyunca su ile günlüğe kaydedilir. Bu ısı son derece güçlü üçüncü derece yanıklar tüm cilt katmanlarına yayılır ve çoğu zaman sinirleri bir anda tahrip ettiği için ağrıya neden olmaz.

  • Radyoaktif serpinti bölgeleri ve kayıplar

Bunun için, yüzey patlamasının yüksekliğini seçmemiz gerekir, ardından ateş topunun iki katı artan radyasyon zonuyla belirirken hava patlaması ve termal bölge görebilirsiniz. Ancak, yerel hava durumuna bağlı olarak yeni radyoaktif serpinti ayarıyla, net ve geniş resmi görmek için zayiat seçeneğiniz olmasına rağmen, insan etkilerini görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here