Yumurtanın spermi seçtiğini ve bunun tersi olmadığını biliyor muydunuz?

0
503

Yumurtanın spermi seçtiğini ve bunun tersi olmadığını biliyor muydunuz?

Yumurta hücresi sperm hücresinde bulunur, döllenme gerçekleşir, embriyo oluşur. Sadece? Ne kadar yanlış olursa olsun! İsterseniz kadınların anlaşılabilirliği veya seçim özgürlüğü kavramını sunuyoruz. Bu konuyu inceleyerek dişi yumurtaların bir seçim yaptığını söyleyebiliriz. Suortmore College’daki gelişimsel bir biyolog olan Scott Gilbert , “Yumurta hücresi sperm hücresiyle diyaloga giriyor ve sadece içeriye kilitlenmiyor” diyor. Bu nedenle, döllenme fetih değil, dürüst bir ırktır.

Ayrıca, birçok araştırma sonucunda, yumurtaların mümkün olduğu kadar spesifik bir spermatozoit türü çekme eğiliminde olduğu kanıtlanmıştır.

Kampuskod , yumurtaların seçici olduğunu ve hangi sperm hücresini seçeceğine karar verdiğini kanıtlayan çalışmayı yazdı

Popüler kavram: sperm yarışı

Bebek sahibi olmayı planlayan herhangi bir çift, spermin yumurtayla yarışacağına inanır. Baştan başlayalım. Sperm hazır, en iyi şekilde yumurta – yarış başlıyor! Okulda öğretildiğimiz gibi, milyonlarca sperm tek bir yumurta hücresine koşuyor. X, X ile karşılaştığında, kız X ile karşılaştığında çıkıyor – oğlan.

Peki, öğretildiğimiz her şeyi unutalım.

Oositler uymayı reddediyor. Baskın bir rol oynarlar ve sperm seçerler

Irk? Bekle bir dakika! Kazanan önceden bilinirse, hangi yarıştan bahsediyoruz? Basitçe söylemek gerekirse, yumurta hücresi zaten içeri girmesine izin verilecek sperm tipini seçmiştir.

Araştırması sırasında, Dr. Joseph H. Yumurtaların pasif bir şekilde uymadıklarını ancak üreme sürecinde önemli bir rol oynadıklarını bulmalıyız. Ve popüler inancın aksine, sperm yumurtaya acele etmez. Aslında tam tersi doğrudur.

Kuzeybatı Pasifik Araştırma Enstitüsü’ndeaçıklandığı gibi  , cinsel seçimi hücresel düzeyde daha karmaşık bir işlem yapan spermatozoayı onaylayan veya reddeden yumurtadır. 

Şaşırtıcı bir şekilde, ama bir gerçek: tüm bu zaman boyunca, bariz bir süreç yanlış yorumlandı.

Mendel yasasına karşı çıkıyor mu?

Mendel’in yasası, tanımı gereği bölme yasasıdır. Ayrıca her bir ebeveynin her bir genin iki kopyasını taşıdığı duruma göre miras kanunu olarak da adlandırılır. Bir sonraki adım, bu genler gametler arasında rastgele dağıtıldığında ve her gamete genin sadece bir kopyasını aldığında “rastgele döllenme” sürecidir. Ancak, son çalışmalar bu inancı tamamen reddetti.

Dr. Nado, başka bir teorinin varlığını belirten iki ayrı deney yaptı. Deneylerinin amacı, yavrularda (Mendel kanunlarına dayanarak) gen kombinasyonlarının öngörülebilir belirli oranlarını elde etmekti. Ancak bunu başaramadı.

İlk deneyinin bir parçası olarak, dişi farelere bir normal ve bir mutant gen vererek testis kanseri geliştirme şansını arttırdı. Erkeklerde tüm genler normaldi. Sonuç Mendel yasasına karşılık geldi.


Deney numarası 2 . Bu kez, Dr. Nado bunun tersini yaptı: kadınlarda normal genlere sahipken erkeklere mutant bir kanser geni verdi. Ve sonra her şey çıktı! Sadece% 27’sinin genin mutant versiyonunu aldığı,% 75’i olması gerektiğine şaşırdı.

DND1 geninin anne ve babadaki normal ve mutasyonlu versiyonları hakkında hepimize öğretilenler, gübrelemenin rastgele bir işlem olmadığı sonucuna vardığı ve yumurtanın normal bir sperm seçmesine izin veren bir mekanizmanın varlığını ispatladı, ancak mutasyona uğramamış gen. Bilimsel olarak buna genetik önyargılı döllenme denir.

Bu ne anlama geliyor?

Her zaman bilim adamlarının içgörülü bakışlarından kaçındı mı?

Dr. Nado , yeni teorisi hakkında 2 olası açıklama yaptı .

1. Sperm ve yumurta arasındaki çekimde ana rol folik asit molekülü tarafından oynanır. B vitamini (veya folik asit) metabolizması yumurta ve spermde farklıdır. Bu farklılıklar sperm ve yumurta arasında çekim yapmasına neden olabilir.

2. Yumurta hücresine gitmeden önce, sperm hücreleri bir süre dişi üreme kanalındadır. Bu noktada, yumurtanın gelişimi henüz durmamıştır. Bir yumurta hücresinin hücre bölünmesini etkileme olasılığı vardır, böylece genleri spermlere ideal olarak uyar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here