Dark Web Nedir-Dream Market Neden Kapatılıyor.

0
287

Karanlık ağdaki lider uyuşturucu pazarı, kullanıcılarının tuzağa düşürülmesi için sunucularının kanun uygulayıcılar tarafından ele geçirildiğine dair söylentilerin ortasında kapanacağını açıkladı.

Silk Road’un 2013’te kapanmasından bu yana en büyük yasadışı pazar olan Dream Market, bir siber saldırı barajının ardından 30 Nisan’da operasyonları durdurmayı planladığını duyurdu.

“Hey herkese resmi bir Rüya Piyasası moderatörüyüm,” dedi. Siteye adanmış ve kullanıcılardan şüphelenilen karanlık bir web forumunda yayınlanan bir yazı. “Dream Market, adil ve dürüst bir şirket olacak bir ortak şirkete devredilecek.”

Duyuru, Federal Soruşturma Bürosu’nun SaboTor Operasyonu adlı büyük bir karanlık web soruşturmasının sonuçlarını ortaya çıkarmasıyla geldi .

12 Mart’ta sona eren iki aylık baskınlarda 7 milyon $ ‘dan fazla nakit para, kripto para birimi ve altın ele geçirildi, bu da 61 tutuklama ve yasadışı faaliyetle ilgili 50 karanlık web hesabının kapatılmasıyla sonuçlandı.
Operasyon, 2017 yılında Hollanda polisi tarafından devralınan ve sitenin kullanıcılarına karşı kanıt toplamak için bir bal küpü operasyonu işleten diğer popüler karanlık web pazarlarını, özellikle de Hansa Pazarı’nı düşüren paralelliklere neden oldu.

Sitenin eşgüdümlü bir kampanyada web trafiğiyle aşırı yüklendiği Dream Market’in uğradığı DDoS saldırıları, siber saldırıların da önündeki diğer karanlık web pazarlarının devralınmasıyla da tutarlı.

FBI Direktörü Christopher Wray, en son yapılan karanlık internet operasyonunun, kolluk kuvvetlerinin suçlular tarafından kullanılan teknoloji trendlerinin üstünde tutulduğunun bir kanıtı olduğunu söyledi.

“Suçlular, yasadışı amaçlarına ulaşmak için her zaman yenilikler ve yeni teknolojiler benimsemişlerdir ve uyarlama yapmak ve tehdidin önünde kalmak bizim görevimizdir” dedi.

SaboTor Operasyonu, yalnızca ABD hükümeti ve yurtdışındaki ortaklıklarımızın gücünü değil, aynı zamanda Darknet’te saklamayı denediklerinde bile, suç faaliyetlerini aksatmak için bu ortaklıklardan nasıl yararlanabileceğimizi gösteriyor.” 

Avrupa’daki uyuşturucu çetelerine ilişkin son bir araştırma , karanlık web pazarlarından popüler mesajlaşma uygulamalarına , bayilerle müşterilerle iletişim kurmanın daha etkili yollarını aramaya doğru bir kayma olduğunu ortaya çıkardı .

Anahtar, yasadışı çevrimiçi pazarlarda sürekli bir çöküşün ardından, karanlık ağ üzerindeki siteleri daha fazla çökme ve basma riski altında bıraktı.

Mesajlaşma uygulamalarında grafiti mesajları, ölü damlalar ve otomatik botların bir kombinasyonunu kullanan suçlu araştırmacılar, bu tür yöntemlerin çeteleri polis müdahalesine pratik olarak bağışık hale getirdiğini söylüyor.

HOŞUNUZA GİDEBİLİR

IBM Blockchain Destekli Yeni Küresel Ödeme Ağı Oluşturdu

GEZİ REHBERİ Truva Arkeolojik Sit Alanı – Çanakkale

Airbus kararını verdi: ” A380 uçağı üretilmeyecek! “

Polimer Nedir ?

Kilogram’ın Tanımı Değişiyor!

Apple, yeni TV uygulaması başlıyor.

31 Mart 2019

Gmail’in Yeni iOS Uygulaması kişileştirme nasıl kullanılır.

30 Mart 2019

Google Stadia nedir? Ne zaman kullanıma sunulacak?

29 Mart 2019

POPÜLER PAYLAŞIMLAR

Youtube’da “Ağ ile ilgili bir sorun oluştu [410]” hatasının çözümü

7 Eylül 2018

10 Akıllı Mutfak Düzen ve Depolama Fikirleri

15 Eylül 2018

Boş kutuları atmamaya ikna edecek 8 fikir

21 Eylül 2018

kaynak: https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/dark-web-drug-dream-market-fbi-honeypot-a8843456.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here