Kuşlar, Sigara İzmaritlerini Silah Olarak Kullanıyor

0
170

Sigarayı bırakmanız gereken tüm nedenlerden ötürü, alışılmadık bir kuş davranışı sizi ikna eder. Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, ev ispinozları atılan sigara izmaritlerini topluyor ve bunları keneler gibi zararlıları engellemek için yuva yapım malzemesi olarak kullanıyorlar. Temel olarak, kuşlar parazitlere karşı bir tür kimyasal savaş kullanır – ve bazı insanlar isteyerek akciğerlerine pompalarlar.

Bu tür davranışlar bir süredir kaydedilmiştir ancak nikotinin antiparaziter özelliklerine rağmen kuşun yuvasını korumak için mi yoksa sadece bir tesadüf oluşturmak amacıyla mı yapıldığı belli değildi. Her şeyin altına ulaşmak için, Constantino Macías Garcia liderliğindeki bir ekip , yuvalarındaki yumurtaların kuluçkalanmasından bir gün sonra üç gruba ayrılan 32 ev ispinozunu ( Carpodacus mexicanus ) içeren bir deney yaptı .

Öncelikle, doğal yuva astarı çıkarıldı ve yapay keçeyle değiştirildi; böylece kuluçka sırasında taşınmış olabilecek parazitler ortadan kaldırılabilir. Araştırmacılar ilk grupta on yuvadan oluşan canlı kene, diğer on yuvada ölü kene, 12 yuvadan oluşan son üçüncü grup parazitlerden arınmış olarak kaldı.

Yuva keneler içerdiğinde, ispinozların yuvalarına sigara izmariti elyafı eklemesi çok daha muhtemeldi. Kene ile enfekte olan bu yuvalara eklenen sigara izmariti malzemesinin ağırlığı, yuvalara eklenen sigara izmariti malzemesinin ağırlığının ölü keneler bulunduğundan ortalama olarak yüzde 40 daha büyüktü.

Bu kanıt, ispinozların bilinçli bir şekilde sigara izmaritlerini yuvalarını temizlemek ve onları kenelerden korumak için kullandıklarını göstermektedir.

Araştırmacılar, “Yuva sigara izmaritlerine getirme eğiliminin, en azından kısmen mevcut ve belki de geçmiş parazit yüküne bir cevap olduğu görülüyor” dedi.

Sigara için olumlu bir kullanım? Şart değil.

Ancak bu tür kimyasal savaşlar, birçok insan ihtilafından da öğrendiğimiz gibi, iki ucu keskin bir kılıç gibidir. Garcia ve meslektaşları 2012 yılında, Meksikalı ev ispinoz yuvalarında daha fazla izmarit bulunduğunu, civcivlerde görülen kromozomal anormalliklerin sayısının arttığını bildirdi. Belki kuşlar bunun farkındadır ama takas onlar için kabul edilebilir. Ancak, ispinozların kendi civcivlere verdikleri hasarı bilmemeleri daha muhtemeldir, çünkü genetik hasarı tespit etmek çok daha zordur.

HOŞUNUZA GİDEBİLİR

Ekşi Sözlük Satıldı İddiası!

Google’ın Yeni Hesap Koruma Özelliği

Dünya Yazılımcılar Günü – 13.09.2018

Çin’in dev güneş panelleri dünya enerjisini nasıl 

kaynak:
https://www.zmescience.com/ecology/animals-ecology/birds-cigarette-butts-ticks/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here