Fitch 2019 küresel büyüme tahminini düşürdü

0
361

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch 2019 ve 2020 için küresel büyüme tahminlerini düşürdü.

Fitch’in “Küresel Ekonomik Görünüm – Mart 2019” raporunda küresel büüme beklentilerinin Aralık 2018’deki son rapordan bu yana önemli ölçüde kötüleştiğine dikkat çekildi. Açıklamada “2019 için tahminlerimizi agresif biçimde düşürmemize rağmen küresel resesyon beklemiyoruz” ifadesi kullanıldı.

Euro Bölgesi’nde büyüme görünümünün sert biçimde zayıfladığı, Çin’de yavaşlama emarelerinin daha net görülmeye başlandığı ve diğer gelişen ülke piyasalarında aktivitenin düştüğü belirtildi. ABD – Çin ticaret savaşının ticaret akımlarına baskı yapmış olabileceği ancak  ticaretteki yavaşlamada temel katkının gelişen ülkelerdeki zayıf iç talep olduğu ifade edildi. 

fitch büyüme tahminlerini düşürdü

Kurum bu çerçevede 2019 büyüme tahminini %3.1’den %2.8’e, 2020 için ise %2.9’dan %2.8’e çektiklerini bildirdi. 

Büyümede kötüleşmeye rağmen küresel resesyon beklemediklerini vurgulayan kurum “ABD ekonomisi hala trendin üzerinde büyüyor. Düşük işsizlik ve hanehalkı gelirlerinde güçlü artış tüketici harcamalarını destekliyor. Çin, vergi indirimleri ve zorunlu karşılık oranlarını düşürerek politikasını gevşetti. ABD’nin Çin’e Mart’ta uygulamaya başlaması beklenen ek vergi tarifesi henüz gerçekleşmedi ve bunun olmayacağına dair umutlar artıyor” değerlendirmesine yer verildi. 

Fitch Çin ve gelişen piyasaların gelecek 18 ayda dünya ticareti ve büyüme görünümü açısından kritik rol oynayacağını da vurguladı.

Kaynak :
https://www.bloomberght.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here