Facebook TÜRKİYE’deki Kullanıcılardan Vergi Almaya Başladı

0
219
Türkiye Katma Değer Vergisi (KDV) Hakkında

facebook.com/business sitesinde bilgilendirme yazısı şu şekilde yer almış;

1 Nisan 2019 tarihinden itibaren, Türkiye vergi kanunlarında yakın zamanda yapılan değişiklik sebebiyle, Facebook Ireland Ltd. artık Türkiye’de yerleşik olmayan bir kurum olarak KDV’ye tabi olacaktır. İşletmesi Türkiye’de bulunan ve geçerli bir Türkiye KDV Numarası sağlamamış tüm reklamverenlerden, Facebook Ireland Ltd.’dan satın alınan reklam hizmetleri için %18 KDV alınacaktır.

Facebook’ta reklam vermeye devam etmek için hesap ayarlarınıza gidin ve işletme adınızı, adresinizi güncellediğinizden ve Türkiye KDV numaranızı eklediğinizden emin olun. Reklamveren, KDV numarasını vererek Türkiye Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu’nun 9. Maddesi kapsamında KDV beyanında bulunacağını onaylar.

Not: KDV numaranızı vermezseniz, Size sunulan tüm reklam hizmetlerinden %18 oranında KDV alınır. KDV, reklamlarınız için sizden alınan her ücrete dahil edilir. Facebook reklamlarınızın ödemesini manuel bir ödeme yöntemi ile yapıyorsanız, reklam hesabınıza para sağladığınızda KDV uygulanır.

Örneğin, 100 TL olarak belirlenmiş faturalandırma düzeyinize ulaştığınız için kısa süre önce sizden 100 TL ücret alındıysa, ücretin ara toplamı reklam maliyetleri için 100 TL olur. Bunun üzerine %18 oranında KDV eklenir ve böylece bu ücret için toplamda 118,00 TL ödersiniz (100 TL + 18 TL = 118,00 TL). KDV çekiminiz nedeniyle faturalandırma düzeyinize daha hızlı ulaşmazsınız ancak sizden faturalandırma düzeyinizdeki tutardan daha fazla ücret alınabilir.

Facebook, vergi konusunda danışmanlık sunamaz. KDV ücreti alınmasına ilişkin sorularınız varsa, lütfen vergi danışmanınızla veya vergi dairenizle iletişime geçin.


https://www.facebook.com/business/help/1020947424780313?_rdr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here