Japonya Dünyanın En Hızlı Trenin Test Ediyor.

0
255

Japonya’nın yeni nesil trenlerine bir yenisini eklemeye hazırlanıyor mermi treni olarak adlandırdıkları trenlere yeni modeli olanı Alfa-X isimli trenin testine başladı. Özel tasarım buruna sahip olan tren, saatte 400 kilometreye ulaşabiliyor.

Alfa-X, çalışmaya başladığında dünyanın en hızlı ‘mermi treni’ olacak.
2030 yılında kullanılmaya başlanacak olan trenin uzun bir süre test edilecek Önünde çok uzun zaman olan Alfa-X’in hızı saatte 400 kilometre olacak. Yolcular varken bu hız saatte 360 kilometre ile sınırlanacak.

Kawasaki Heavy Industries ve Hitachi tarafından üretilecek olan tren şuan ki bilgilerde yer alan tren sadece Aomori ve Sendai şehirleri arasında gece turları yapılması planlanıyor.

Alfa-X, yüksek hızlarla başa çıkmak için, basıncı en aza indirmek ve özellikle tünellerden geçerken, trenin oluşturduğu gürültü miktarını azaltmak için tasarlanmış 72 feet uzunluğunda aerodinamik bir burna sahip bu özel tasarım burnu tünellerden geçerken çıkardığı sesi en az seviyeye düşürmeyi amaçlıyor.

Yayınlanan videoda trenin yüksek hızı görünmese bile burnu ve yapısı net olarak görülebiliyor. İşte Alfa-X’in o videosu;

Alfa-X Trenin, yavaşlatabilmek için üst kısımda monte hava frenleri ve alt tarafındaki frenleme için manyetik plakalarla donatılmıştır.

2030 yılına geldiğimizde Alfa-X, dünyanın en hızlı ‘mermi treni’ olacak ancak dünyanın en hızlı treni olmayacak. Bilindiği üzere dünyanın en hızlı treni şu an için Şhangay’da bulunan Maglev trenine ait ve hızı 431 kilometre. 


https://www.theverge.com/2019/5/13/18617515/alfa-x-bullet-train-japan-testing-400-kmh-248-mph-fastest-long-nose-72-feet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here