2018’in en popüler programlama dilleri listesi

Sanal dünyanın hayalı kodları

0
605

2018’in Proglama Dillerin Listesi

2018’in en popüler programlama dilleri listesi TIOBE’ye göre ;

  1. Java
  2. C
  3. C++
  4. Python
  5. C#
  6. PHP
  7. JavaScript
  8. Delphi/Object Pascal
  9. Ruby

Mobil Proglama Dilleri

Mobil teknolojisi günden güne gelişiyor ve değişiyor. Bu değişime ayak uydurmak için mobil uygulama geliştirme alanında hizmet vermek oldukça değerli bir hale gelmiştir.

C Dilinde Mobil Programlama

Dünyada en çok kullanılan programlama dillerinden biri olan C, 30 yıldan uzun bir geçmişe sahip. Bugüne kadar üretilmiş birçok işletim sistemi ve mobil uygulamalar C dili ile üretilmiştir. C dilini bilmenin en büyük artılarından biri, C++ ve Java gibi C’ye benzeyen dillere daha sonra kolayca geçiş yapabilmenizdir.

Mobil Uygulama Dilleri Nelerdir?

C++ Dilinde Mobil Programlama

Düşük seviye mobil uygulama dillerinden en popüleri C++’dır. C’nin nesne tabanlı türü olarak tanımlanabilen C++, pek çok mobil uygulamada ve işletim sisteminde kullanılmaktadır.

Objective-C Dilinde Mobil Programlama

Mobil uygulama dillerinden olan Objective-C iPhone ve iPad’lerde kullanılabilecek mobil uygulamaların geliştirilmesini sağlar.

iPhone ve iPad gibi cihazlar için uygulama üretmek istiyorsanız Objective-C size en uygun çözüm. C programlama diline benzeyen bir yapıda olan bu dille istediğiniz gibi iOS mobil uygulamaları geliştirebilirsiniz.

Java Dilinde Mobil Programlama

Mobil uygulama dilleri‘nden olan Java; uygulama geliştiricileri tarafından “taşınabilir programlama dili” olarak adlandırılır.

Java ile yazılan kodlar; iOS, Linux, Mac OS, Windows, Android işletim sistemlerinde pek fazla bir değişikliğe uğraşmadan çalıştırılabilir.

HTML Dilinde Mobil Programlama

Aslında işaretleme dili olarak bilinen HTML, günümüzde kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir. Asıl görevi; metin, görüntü ve video gibi farklı verileri ve bu verilerin bulunduğu sayfaları birbirine bağlamaya yarar.

C# Dilinde Mobil Programlama

Mobil uygulama dillerinden olan C Sharp, Microsoft’un geliştirmiş olduğu bir programlama dilidir.

Swift Dilinde Mobil Programlama

iOS işletim sistemiyle uyumlu mobil uygulamalar geliştirebilmeniz için, Apple tarafından oluşturulan, güçlü ve kullanıcı dostu mobil uygulama dilleri‘nden biridir.

CSS Dilinde Mobil Programlama

CSS, mobil uygulamadaki HTML elementlerinin nasıl bir görselliğe kavuşacağını düzenleyen bir markup dilidir.

JavaScript Dilinde Mobil Programlama

Netscape firması tarafından geliştirilen JavaScript etkileşimli ve dinamik bir dildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here