ARDUİNO NEDİR

Arduino Nedir, Peki Arduino’nun Özellikleri Nelerdir, Arduino Temel Donanım Özellikleri, Arduino Kartları ,

0
581

ARDUİNO NEDİR?

Öncelikle son zamanlarda çok popüler olan Arduino nedir.

Arduino, kendi üzerinde mikrodenetleyiciye, iletişim yapabilmesi için portlara ve I/O pinlerine sahip, atmel tabanlı bir karttır.

Arduino hobi tasarımcılarının, öğrencilerin ve profesyonellerin daha kolay ve ucuza projeler yapmasına olanak sağlayan açık kaynak kodlu bir geliştirme platformudur.

Arduino ile projeler geliştirmek için bir mühendis ya da elektronikçi olmanız gerekmiyor.

Arduino ‘nun bu kadar çok tercih edilmesini sağlayan en önemli bileşen ise mikrodenetleyici konusunda detaylı bilgi sahibi olmayı gerektirmeden herkesin programlama yapabilmesini sağlayan Arduino kütüphaneleridir

Arduino ‘nun temel bileşenleri : Arduino geliştirme ortamı (IDE), Arduino bootloader (Optiboot), Arduino kütüphaneleri, AVRDude (Arduino üzerindeki mikrodenetleyici programlayan yazılım) ve derleyiciden (AVR-GCC) oluşur.

Arduino yukarıda da belirttiğim gibi tamamen açık kaynağın bir eseridir. isteyen istediğini üretebilir ve satabilir.

Arduino IDE ile geliştirme yapabilirsiniz. Platformdan bağımsız bir şekilde çalışabilirsiniz. MacOS, Linux ya da Windows ta özgürce projelerinizi geliştirebilirsiniz. Arduino’nun farklı projelerinizde kullanabileceğiniz çeşitleri bulunmaktadır.

Arduino Çeşitleri

Arduino kartlarının birçok çeşidi bulunuyor. Temel olarak bütün kartlarda benzer bileşenler olmakla beraber mikrodenetleyici modelleri , giriş/çıkış pinleri ve dahili modüllerin sayısı , boyut , çalışma gerilimleri gibi farklılıklara sahiplerdir

Bu çeşitleri bir sonraki yazımda ela alacam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here