Linux nedir ?

0
538

Linux en iyi bilinen ve en çok kullanılan açık kaynaklı işletim sistemidir. Linux bilgisayardaki diğer tüm yazılımların altında oturan, bu programlardan gelen istekleri alan ve bu istekleri bilgisayarın donanımına ileten bir yazılımdır.

Linux’un diğer işletim sistemlerinden farkı nedir?

Linux birçok yönden, Windows, OS X veya iOS gibi daha önce kullanmış olduğunuz diğer işletim sistemlerine benzer. Diğer işletim sistemleri gibi, Linux da grafik bir arayüze sahiptir ve kelime işlem uygulamaları gibi diğer işletim sistemlerinde kullanmaya alışkın olduğunuz yazılım türlerinde Linux eşdeğerleri vardır. Pek çok durumda, yazılımcılar diğer sistemlerde kullandığınız aynı programın Linux versiyonunu yapmış olabilir.

Ancak Linux, diğer işletim sistemlerinden de birçok önemli yönden farklıdır. Birincisi ve belki de en önemlisi, Linux açık kaynaklı yazılımdır. Linux oluşturmak için kullanılan kod, kamuoyunun görüntüleme, düzenleme ve – uygun becerilere sahip kullanıcılar için – katkıda bulunma konusunda ücretsiz ve kullanılabilirdir.

Linux işletim sisteminin çekirdek parçaları genel olarak yaygın olmasına rağmen, farklı yazılım seçenekleri içeren birçok Linux dağıtımı da olduğundan farklıdır. Bu, Linux’un inanılmaz derecede özelleştirilebilir olduğu anlamına gelir.

Unix ve Linux arasındaki fark nedir?

1970’lerde Bell Laboratuarlarında Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından geliştirilen bir işletim sistemi olan Unix’i duymuş olabilirsiniz. Unix ve Linux birçok yönden benzerdir. Linux aslında Unix’e benzer şekilde yaratılmıştır. Her ikisi de sistemler, programlama araçları, dosya sistemi düzenleri ve diğer temel bileşenlerle arayüz oluşturma için benzer araçlara sahiptir. Ancak, Unix ücretsiz değildir. Yıllar boyunca, “unix benzeri” veya “unix uyumlu” olmaya çalışan birkaç farklı işletim sistemi oluşturuldu, ancak Linux öncüllerini popülaritesinde aşan en başarılı  işletim sistemi oldu.

Linux’u kimler kullanıyor?

Muhtemelen zaten biliyor olsanız da bilmiyorsanız da Linux kullanıyorsunuzdur. Hangi kullanıcı anketine baktığınıza bağlı olarak, İnternet’teki web sayfalarının neredeyse yarısı Linux işletim sistemiyle  çalışan sunucular tarafından oluşturulur.

Şirketler ve bireyler sunucuları için Linux’u seçtikleri için güvenlidir.

Android telefonlar, dijital depolama aygıtları, kişisel video kayıt cihazları, kameralar, giyilebilir cihazlar ve daha fazlası gibi muhtemelen sahip olduğunuz cihazların birçoğu da Linux kullanıyor.

Linux’un sahibi kim?

Açık kaynak kodlu lisanslama sayesinde, Linux herkes için ücretsiz olarak kullanılabilir. Ancak, “Linux” adındaki ticari marka, yaratıcısı Linus Torvalds’a aittir. Linux’un kaynak kodu birçok bireysel yazarı tarafından telif hakkı altındadır ve GPLv2 lisansı altında lisanslıdır. Linux, on yıllarca süren bir gelişimden bu kadar çok sayıda katılımcıya sahip olduğu için, her bir yazarla iletişim kurmak ve onları yeni bir lisansa kabul etmek neredeyse imkansızdır.Bu yüzden Linux’un kalıcılık konusunda GPLv2 altında lisanslı kalması tamamen mümkündür.

Linux nasıl yaratıldı?

Linux 1991 yılında Helsinki Üniversitesi’nde öğrenci olan Linus Torvalds tarafından kuruldu. Torvalds, Linux’u baskın biçimde akademik ortamlarda kullanılan bir başka Unix klonu olan Minix’e ücretsiz ve açık kaynak bir alternatif olarak inşa etti. Başlangıçta “Freax” olarak adlandırmayı amaçlıyordu, ancak Torvalds sunucusunun yöneticisi, Torvalds’ın ilk adı ile Unix kelimesinden   “Linux” adlı orijinal kodu dağıtmak için kullandı.

Linux’a nasıl katkıda bulunabilirim?

Linux çekirdeğinin çoğu C programlama dilinde yazılmıştır, biraz montaj ve diğer diller serpiştirilmiştir. Eğer Linux çekirdeğinin kodunu yazmakla ilgileniyorsanız, başlamak için iyi bir yer Kernel Newbies’tir.

Ancak Linux topluluğu çekirdekten çok daha fazladır ve programcıların yanı sıra pek çok başka insanın da katkısına ihtiyaç duyar. Her dağıtım, birlikte dağıtılabilecek yüzlerce veya binlerce program içerir ve bu programların her biri, ayrıca dağıtımın kendisi, başarılı olmaları için çeşitli insanlara ve beceri setlerine ihtiyaç duyar.

Linux kullanmaya nasıl başlayabilirim?

Bilgisayarınıza Linux kurmak istiyorsanız, en kolay yol, platformunuz ( örneğin, dizüstü bilgisayar veya tablet cihaz ) için tasarlanmış popüler bir dağıtım seçmektir). Mevcut çok sayıda dağıtım olmasına rağmen, eski ve iyi bilinen dağıtımların çoğu yeni başlayanlar için iyi seçimlerdir, çünkü sıkışıp kaldığınızda veya bir şeyleri çözemediğinizde soruları yanıtlamaya yardımcı olacak geniş kullanıcı topluluklarına sahiptir. Popüler dağıtımlar Debian, Fedora, Mint ve Ubuntu’yu içerir.Bunlara ek olarak daha bir çok Linux dağıtımı vardır.

Linux dağıtımları

                                                    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here