Java teknolojisi nedir ve neden kullanmam gerekir

Java dünyası

0
486

Java teknolojisi nedir ve neden kullanmam gerekir

Java, ağın önemi hesaba katılarak ve aynı yazılımın birçok değişik bilgisayar ortamında ve değişik tür makinelerde çalışması fikri ile geliştirilmiş bir teknolojidir. Java ilk olarak Sun Microsystems tarafından 1995 yılında piyasaya sürülen bir programlama dili ve bilgi işlem platformudur.  açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye, adım adım işletilen (yorumlanan-interpreted) bir dildir. Java yüklemediğinizde çalıştıramayacağınız bir çok uygulama ve web sitesi mevcut ve her geçen gün bunların sayıları artıyor. Java hızlı, güvenli ve güvenilirdir. Java’yı ücretsiz indirebilirsiniz

Java İle Neler Yapılabilir?

GUI (graphical user interface , grafiksel kullanıcı ara yüzü) uygulamaları , AppletlerServlet, Jsp (web tabanlı uygulamalar) Veri tabanlarına erişim ile alakalı uygulamalar Cep telefonları, Smart kartlar için uygulamalar  Java uygulamaları, JVM(Java Virtual Machine) tarafından yorumlanır ve değişik işletim sistemlerinde çalışabilir.

Neden en yeni Java sürümüne yükseltmeliyim?

Bu en yeni Java sürümü, bilgisayarınızda çalıştırdığınız Java uygulamalarının başarım, kararlılık ve güvenilirlik özelliklerini artırmaya yönelik önemli yenilikleri içerir.

Java çalışma evresi

lO9q5B.png

Prog1’de yazılmış olan kaynak kod, Java derleyicisi tarafından derlenir, ardından JVM tarafından yorumlanır ve daha sonra da konsola yazdırılır

Java Nerelerde Kullanılır

Javanın Kullanıldığı Cihazlar

Java programlama dili, bilgisayarlarda, veri depolama merkezlerinde, oyun konsollarında, cep telefonlarında, İnternet uygulamalarında, Blu-ray disk sürücülerde, yeni nesil televizyonlarda kullanılır.

3 Milyar Cep Telefonunda Java Bulunuyor

Blu-ray Disk Oynatıcıların Tümünde Java Kullanılıyor

Şirket bilgisayarlarının %97’sinde Java yüklüdür.

125 milyon TV cihazı Java kullanıyor

AYRINTILI TEKNIK BILGI

Java yazılımını indirdiğimde bilgisayarıma neler yüklenecek?

Java yazılımını indirdiğinizde Java Runtime Environment (JRE) bilgisayarınıza yüklenir. JRE, Java Virtual Machine (JVM), Java platformu çekirdek sınıfları ve destekleyici Java platformu kitaplıklarından oluşur. JRE, Java’yı Web tarayıcınızda çalıştırmak için tüm ihtiyacınız olan Java yazılımı çalıştırma zamanı bölümüdür.

Java öğrenmek ne işe yarar

Dünya genelinde kullanımı bulunan, birçok cihaz ve platformda çalışabilen böyle bir programlama dilini kim öğrenmek istemez ki? Sahip olduğu özellikler bakımından çoğu uygulama geliştiricinin üzerinde çalışmak isteyebileceği Java ile oldukça geniş kapsamlı ve verimli uygulamalar geliştirebilmek mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here