Programlama Dilleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
678

Günümüzde, çok sayıda programlama dili daha genel ve çok amaçlı hale geliyor, ancak bu dillerin kendi uzmanlıkları ve her dilin kendi avantajları ve dezavantajları var. Programlama dilleri birkaç türe ayrılabilir, ancak   bu diller çoklu programlama stilini destekler. Her yıl çok sayıda programlama dili oluşturulur, ancak çok az sayıda dil popüler hale gelmektedir. Programlama dilleri, bilgisayarın veya makinenin performansını kontrol etmek için kullanılır. Şu anda, bir bilgisayar programcısı, programlama dili seçmek için birçok seçeneğe sahiptir, ancak programlama dilleri arasında birçok fark vardır. Bu nedenle, bu makale farklı programlama dillerinin türleri ve arasındaki farkları hakkında bilgi verecektir.   

Programlama Dili Nedir?

Bir programlama dili, talimatları bir makine veya bilgisayara bağlamak için tasarlanmış bir formüldür. Programlama dilleri esas olarak bir makinenin performansını kontrol etmek veya algoritmaları ifade etmek için kullanılır. Şimdiye kadar, yaklaşık bin programlama dili oluşturulmuştur. Program sözdizimi(syntax) ve anlambilim(semantics) gibi iki forma ayrılabilir. Bazı diller, C dili gibi bir SO standardıyla tanımlanır.

Programlama Dillerinin Türleri

Prosedürel Programlama Dili (Procedural)

Prosedürel programlama dili, sonuca yol açan bir dizi ifadeyi yürütmek için kullanılır. Bu tip programlama dilleri çoklu değişkenleri, ağır döngüleri ve fonksiyonel programlama dillerinden ayıran bazı elementleri kullanır. Prosedürel dillerde fonksiyonların değerini döndürmek yerine değişkenleri kontrol edilebilir. Örneğin, bilgileri yazdırmak.

Fonksiyonel Programlama Dili (Functional)

Fonksiyonel programlama dili, genellikle tekrarlanan işlevlerin lehine döngülerden kaçınarak,sıklıkla saklanan verileri kullanır.Fonksiyonel programlamanın ana odağı, işlevlerin geri dönüş değerleridir; yan etkiler ve saklama durumundaki farklı önerilerin şiddetle tavsiye edilmediğini gösterir. Örneğin, son derece saf kullanışlı bir dilde, bir işlev adlandırılırsa, işlevin herhangi bir o/p değiştirmemesi veya gerçekleştirmemesi beklenir. Bununla birlikte, algoritmik çağrılar oluşturabilir ve bu çağrıların parametrelerini değiştirebilir. Fonksiyonel diller genellikle daha kolaydır ve soyut konularda anlamaya daha kolay hale getirir, ancak programlama modelleri tam olarak bilmeyi zorlaştırır, ancak kod makine dilinde çözülür (genellikle sistem programlama için sorunludur).

Nesneye Yönelik Programlama Dili(Object-oriented)

Bu programlama dili, dünyayı iç verilere ve bu verilerin harici erişim bölümlerine sahip bir grup nesne olarak görür. Bu programlama dilinin amacı, belirli bir sorunu çözmek için kullanılabilecek hizmetleri sunan bir nesne koleksiyonuna ayırarak hatayı düşünmektir. Nesne yönelimli programlama dilinin temel ilkelerinden biri, bir nesnenin ihtiyaç duyacağı her şeyin nesnenin içinde olması gerektiğidir. Bu dil aynı zamanda kalıtım(inheritance) yoluyla yeniden kullanılabilirliği ve polimorfizm(polymorphism) kullanarak büyük bir kod değiştirmek zorunda kalmadan mevcut uygulamaları yayma kapasitesini de vurgular.

Script Programlama Dili(Scripting)

Bu programlama dilleri genellikle prosedüreldir ve nesne yönelimli dil öğeleri içerebilir, ancak normalde büyük sistemlerin geliştirilmesini destekleyen tam teşekküllü programlama dilleri olmadıkları için kendi kategorilerine girerler. Örneğin, derleme zamanı tür denetimi olmayabilir. Genellikle, bu dillerin başlaması için küçük sözdizimler(syntax) gerekir.

Mantık Programlama Dili(Logic)

Bu tür diller, programcıların bildirimsel ifadeler oluşturmasına ve daha sonra makinenin bu ifadelerin sonuçları hakkında mantıklı olmasına izin verir. Bir anlamda, bu dil bilgisayara nasıl bir şey yapacağını söylemiyor, ancak ne yapmayı düşünmesi gerektiğine dair kısıtlamalar getiriyor.

Bu grupları ” dil türleri ” olarak adlandırmak gerçekten biraz kafa karıştırıcıdır. C dilinde nesne yönelimli bir tarzda program yazmak kolaydır. Gerçekte, dillerin çoğu, bu tür dillerin kullanışlılığını artırmaya yardımcı olan çeşitli alanlardan fikir ve özellikler içerir. Bununla birlikte, programlama dillerinin çoğu, tüm programlama stillerinde en iyi değildir.

Programlama Dilleri Arasındaki Farklar

C ++ Dili

C++ dili, büyük projelerde kullanılan nesne yönelimli bir yapıya sahiptir. Programcılar, bir programı farklı parçalara veya programın her bir bölümünde bile tek tek çalışmayla işbirliği yapabilir. Nesne yönelimli yapısı da kodun birçok kez yeniden kullanılmasına izin verir. Bu dil verimli bir dildir. Ancak, birçok programcı aynı fikirde değildir.

C Dili

C dili temel bir programlama dilidir ve özellikle oyun programlamasında kullanılan çok popüler bir dildir, çünkü C dili C++ ‘ nın ek paketlenmesini içerir, her programcı bu dili kullanır, çünkü programları daha hızlı yapar. Bununla birlikte, bu dilin değeri, C dili ile performansta hafif bir artış elde etmek için C++ ‘ nın yeniden kullanılabilirliğini verir.

Pascal Dili

Pascal dili çoğunlukla bir öğretim dilidir ve sadece birkaç firma programları yazmak için bu dili kullanır. Bu dil, C dilinde semboller ve parantezler yerine anahtar kelimeler kullanma eğilimindedir. Yani bu dille başlayanlar için C, C++ gibi bir programlama dilini anlamak çok kolaydır. Borland, Delphi programlama dilini endüstriyel güç için kullanan bir derleyici yazılım şirketidir. Delphi Pascal’ın nesne yönelimli bir dilidir ve halen sadece Borland derleyicileri kullanır.

Fortran Dili

Fortran dili bir dizi çatırdayan dildir ama yine de bilim adamları tarafından kullanılır. Bu dil, makinedeki bellek sınırına kadar farklı değişken boyutlarına izin verir. Bu dil, değerleri yüksek hassasiyetle hesaplamak zorunda olan Mühendisler için uygundur. Fortran’daki Program esnek değildir ve bazen okumayı zorlaştırır.

Java Dili

Java dili özellikle ağ yararlı çoklu platform dilidir. Tabii ki, çoğunlukla bu dil Java uygulamaları ile web üzerinde kullanılır. Bununla birlikte, bu dil çapraz platform programlarını tasarlamak için kullanılır, çünkü yapı ve sözdizimi c++ ‘ a benzer. C ++ programcıları için, Java dilini öğrenmek çok kolaydır ve nesne yönelimli programlama tarafından sağlanan bazı avantajlar sunar; yeniden kullanılabilirlik gibi.     Java’da verimli kod yazmak zor olabilir. Ancak, günümüzde Java dilinin hızı arttı ve 1.5 sürümü kolay program yapımı için bazı iyi özellikler sunuyor.

Perl Dili

Perl dili UNİX için bir dosya yönetimi dilidir. Ancak ortak ağ geçidi arabirimi programlama (CGI) için daha popülerdir. Web sunucularının web sayfalarının ek yeteneklerine izin vermek için gerçekleştirebileceği programlar için bir terimdir. Perl dili metin arama için bir yöntemdir ve yararlı sunucu fonksiyonları ve diğer veritabanları için kullanılır ve herhangi bir dilde herhangi bir deneyime sahip bir kişi için perl dilinde temelleri öğrenmek çok kolaydır.

PHP Dili

PHP dili web sayfalarını tasarlamak için kullanılır ve bazen de betik dili (scripting language) olarak kullanılır. Bu dil hızlı bir web sitesi geliştirmek için tasarlanmıştır ve sonuç olarak kolay http başlıkları oluşturma ve veritabanlarına bağlantı yapma gibi özellikleri içerir. Bir komut dosyası dili olarak, programcının hıza kolayca ulaşmasına izin veren bir dizi bileşen içerir. Ancak, daha sofistike nesne yönelimli özelliklere sahiptir.

LİSP Dili

LİSP dili çoğunlukla bilgisayar bilimi araştırmalarında kullanılır ve tüm verileri diziler gibi listelerde saklar. Listenin sözdizimi çok basittir ve geliştiriciler için yapıları uygulamak kolaydır.

Scheme Dili

Scheme dili, LİSP dilinin bir alternatifidir ve daha basit bir sözdizimi ve özelliklere sahiptir. Scheme dili altındaki herhangi bir proje, LİSP dilinin çoğunun yeniden uygulanmasına neden olacaktır. Ancak, bu, MIT’nin bilgisayar bilimi bölümünde çok popüler bir tanıtım dilidir. Bu dil, programlama dilinin sözdizimi (syntax) sorunlarını endişe etmek yerine kolayca çözer.

Bu, programlama dilleri ile birkaç büyük programlama dili arasındaki farklarla ilgilidir. Ve TCL, Python, Smalltalk, COBOL, C# ve Prolog gibi kalan diller tartışılan yukarıdaki dillere benzer. Ancak bir program veya uygulama geliştirmek için uygun dili seçmek çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here