KRİPTO PARA NEDİR

Yakın geleçekte Kripto paralar gerçek paraların önüne geçecek

0
326

Kripto para nedir

Kripto para işlemlerini güvenceye almak için kriptografi kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur Kripto dövizler bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir. Kripto döviz, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin aksine merkezsizleşmiş kontrol kullanır. Her bir kripto paranın merkezsizleşmiş kontrolü, umumi işlem veri tabanı olan, dağıtılmış muhasebe defteri (ledger) olarak işlev gören bir blok zinciri sayesiyle çalışır

Piyasada bugün itibariyle binbeşyüz den  fazla kripto para çeşidi var. Bu paraların bazıları şunlar: Bitcoin. Ethereum, Ripple, Litecoin, Dash, Monero, Neo, Nem. Sanal olmaları yalnızca bilgisayar sisteminde kayıtlı olmasından kaynaklanıyor. Yani bu para birimleri Dolar gibi, Euro gibi TL gibi basılı halde fiziksel olarak bulunmuyor.

2009’da oluşturulan Bitcoin, ilk merkezsizleşmiş kripto dövizdir. O zamandan beri bir çok farklı kripto dövizi oluşturulmuştur. Bunlara genellikle altcoin denilir ki alternatif ve coin yani madeni para’nın birleşimidir.

Kripto paraların Değeri, kullanıcılarının onu bir değiş tokuş aracı olarak kabul etmelerinden ya da bir emtia gibi görmelerinden kaynaklanıyor. Değeri, tıpkı diğer para birimlerinde ya da emtialarda olduğu gibi, piyasada anlık olarak arz ve talep koşullarına göre belirleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here