Geceleri sık idrara çıkma hipertansiyon belirtisi olabilir

0
237

Japonya’da yapılan yeni bir çalışma, nokturi adı verilen gece idrara çıkma ihtiyacının hipertansiyon ve yüksek tuz alımına bağlı olabileceğini buldu.

geceleri tuvalete gidecek erkeklerin ayaklarının yakın çekim

Yeni bir çalışmaya göre sık sık tuvalete gitmek, yüksek tansiyonun bir işareti olabilir.


Nokturia, insanların gece boyunca uyanmaları, çünkü idrara çıkmaları gereken bir durumdur. Geceleri tuvalete sık sık gitme sık görülen nedenleri arasında yüksek sıvı alımı, uyku bozuklukları ve mesane tıkanıklığı sayılabilir.

Noktası olmayan insanlar idrar yapmak zorunda kalmadan 8 saate kadar uyuyabilir, ancak bazılarının gece boyunca bir kez kalkması gerekebilir – bir bölüm hala normal sınırlar içinde kabul edilir. Noktürisi olan kişiler gece boyunca 2-6 kat çıkabilir.

Nokturi, mesane prolapsusu, mesane veya prostatın bir tümörü ve sfinkter kontrolünü etkileyen diğer rahatsızlıklar dahil olmak üzere başka sağlık durumlarının bir işareti olabilir . Gebe kadınlar ve kalp veya karaciğer yetmezliği ve diyabeti olan kişilerde nokturi olabilir.

Yaşlandıkça, bedenlerimiz daha az sıvı tutmamızı sağlayan bir antidiüretik hormon üretir – bu da gece boyunca daha fazla idrar üretimine yol açar. Daha yaşlı yetişkinler de tutma kapasitesini kaybetme eğilimindedir ve mesaneyi etkileyen tıbbi sorunlara sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

Ulusal Uyku Vakfı’ndan yapılan bir 2003 anketine göre , 55 ile 84 yaş arasında olan yaklaşık üçte birinin, haftada en az birkaç gece gece yaşadığını bildirdi.

Tuz alımının azaltılması nokturiaya yardımcı olabilir

Bir araştırma ekibi, son çalışmalarının sonuçlarını Japon Dolaşım Derneği’nin 83. Yıllık Bilimsel Toplantısında sundu . Bulgularına göre, tuvalete geceleri idrar yapmak için yapılan geziler, aşırı tuz alımı ve yüksek tansiyon ile bağlantılı olabilir .

Tohoku Rosai’deki Hipertansiyon Anabilim Dalı çalışma yazarı Dr. Satoshi Konno, “Çalışmamız nocturia adı verilen gece idrara çıkma ihtiyacı varsa – vücudunuzda yüksek tansiyon ve / veya vücudunuzda aşırı sıvı olması gerektiğini” belirtti Japonya, Sendai’deki hastane.

Önceki araştırmalar , aşırı günlük tuz alımının ve hipertansiyonun nokturia üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu gösterdi. Japonya’da, insanlar genellikle Batı ülkelerindekinden önemli ölçüde daha fazla tuz tüketmektedir ve bu nedenle, Japon nüfusu yüksek kan basıncı geliştirme riski altında olabilir.

Diğer ülkelerdeki insanlar, tuz konusunda farklı beslenme alışkanlıklarına sahip olma eğiliminde olsalar da, bu çalışmaların sonuçları, milletten bağımsız olarak, nokturinin tedavisi için uygun tuz alımı ve kan basıncının kontrolünün önemli olabileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar, 2017 yılında yıllık sağlık kontrolünden geçen Watari kasabasında yaşayan 3.749 kişiyi kaydettiler ve kan basıncı seviyeleri ve nokturi ile ilgili anketler kullanarak bilgi topladılar.

Veriler, geceleri idrar yapmak için kalkmanın, yüksek tansiyona sahip olma ihtimalinin yüzde 40 daha fazla olmasıyla ilişkili olduğunu ve gece başına düşen nokturik olayların sayısı arttıkça hipertansiyon riskinin önemli ölçüde arttığını gösterdi.

Dr. Konno, sonuçların nokturi ve hipertansiyon arasında nedensel bir ilişki olmadığını ve Japonya dışında yaşayan insanlara uygulanamayacağını söylüyor. Araştırmacı, “İlişki yaşam tarzı, tuz alımı, etnik köken ve genetik altyapı gibi çeşitli faktörlerden etkilenebilir” diye açıklıyor.

“Hipertansiyon Japonya’da ulusal bir hastalıktır. Japonya’da ortalama tuz alımı günde yaklaşık 10 gramdır ve dünya çapında ortalama tuz alımının iki katıdır (günde 4 gram). Bu aşırı tuz alımı deniz ürünleri tercihimizle ilgilidir. ve soya sosu bazlı yiyecekler nedeniyle tuz kısıtlamasının yapılması zor ”diyor konferansın basın koordinatörü Dr. Mutsuo Harada .

Harada, hipertansiyonun erken saptanması ve yönetiminin kalp hastalıklarını önlemek için çok önemli olduğunu ekliyor . Hastalarda nokturinin nedenini araştırmak ve anlamak önemlidir, çünkü bu hastalık sadece idrar organı sorunlarından kaynaklanamaz – hipertansiyon gibi hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) profesörü ve başkanı Barbara Casadei şunları söylüyor: “Dünya genelinde 1 milyardan fazla insanın tansiyonu yüksek. Yüksek tansiyon, erken ölümün önde gelen nedenidir ve 2015’te yaklaşık 10 milyon ölüme neden olmaktadır. ESC rehberleri inme ve kalp hastalığı riskini azaltmak için ilaç önermektedir . “

“Tuz kısıtlaması, alkol kontrolü, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, kilo kontrolü ve sigarayı bırakma gibi sağlıklı bir yaşam tarzı da öneriliyor” diye ekliyor.https://www.medicalnewstoday.com/articles/324893.phpCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here