Nedir Bu Yüzüklerin Efendisi (LOTR) –

0
1223

 

Yüzüklerin Efendisi Efsanesi (Lotr)

 

Dünya değişiyor bunu suda hissediyorum,
Toprakta hissediyorum. Kokusunu alıyorum.
Eskilerden pek bir şey kalmadı,
Zira hatırlayanlardan yaşayan yok artık.

 

       Yüzüklerin Efendisi İngiliz Filolojist ve Oxford Üniversitesi profesörü J. R. R. Tolkien’in yazdığı epik fantezi türündeki romandır. Hikâye Tolkien’in çocuklar için yazdığı 1937 tarihli Hobbit‘in devamı olarak başlamıştı ancak sonunda ondan çok daha büyük bir eser haline geldi. 150 milyonun üstündeki satış sayısıyla tüm zamanların en çok satan ikinci romanıdır.

 

Bazı Tolkien Kitapları

Bazı Uyarlanmış Tolkien Filmleri

Yüzüklerin efendisi Filmi aynı adlı fantastik edebiyat serisinden uyarlanarak çekilmiş Peter Jackson imzalı bir film üçlemesidir. Film tüm zamanların en başarılı Fantastik filmidir

 

Yüzüklerin Efendisinin Hikayesi

İki tür hikaye vardır. Gerçek hikayeler, ve gerçek olması gereken hikayeler. 
Şimdi dinleyeceğiniz hikaye ikinci tür hikayelerdendir

 

Romanın ismi bütün Orta Dünya’yı fethedip hakimiyetine almakta kullandığı diğer Güç yüzükleri’ne hükmeden Tek Yüzük’ü ilk çağlarda yaratan, hikayenin kötü karakterlerinden biri olan Karanlık Lord Sauron’u kasteder

 

– Hobbit diyarı Shire’da sakince başlayan hikaye Kurgusal Orta Dünya’nın kuzeybatısına kadar uzanır. Hobbitler, İnsanlar, elfler, cüceler ve büyücü gandalf’ın yol arkadaşlığını ve yüzük savaşına giden macerayı epik bir dille anlatır

 

Neden Yüzüklerin Efendisi?

Olay Örgüsü ve Yer Mekan Zaman Baglantısı
Bize Orta Dünya’nın fantastik evreni, kurgusu, konusu ve en önemlisi de müthiş mekanları İle büyüleyici bir dünya sunuyor.

 

Beklenmedik Karakterlerin beklenmedik işler başarması

Sam gibi sıradan gibi görünen bir Hobbit’in çıktığı zorluklarla dolu maceradan, içsel olarak büyük bir değişim geçirerek evine tekrar dönebilmesinin verdiği güzel his.

 

Çeşitli temaların karakterler üzerinden işlenişi

Sam’den sadakat ve dostluk temasını, Gollum’den masumiyet ve sinsiliği, Aragorn’dan umudu, gücü, cesareti, Gandalf’tan bilgeliği, Frodo’dan pes etmemeyi mücadeleyi, Gimli ve Legolas’tan tatlı rekabeti ve dostluğu, Saruman’dan ihaneti…

 

Sayıca denk olmasalar da nitelik olarak denk sayılabilecek iyi-kötü canlı türleri

Bu unsur çatışmayı çok daha ilgi çekici hale getirmekte.
Örneğin;
-Troller – Entler
-Nazguller – Kartallar
-Warglar – Atlar
-Gandalf – Saruman…

 

Her canlının bir varoluş amacı olduğunu göstermesi

Hikayenin işleyişindeki her hamlenin ilerideki bir olayı etkilemesi durumunun çok iyi işlenmiş oluşu…

 

Hikayenin merkezinde ele geçirilmeye çalışılan çok değerli ve güçlü bir nesne

Hepsine hükmedecek tek yüzüğün kötüler tarafından ele geçirilmeye çalışılmasıyla, iyiler tarafından yok edilmeye çalışılmasının mücadelesi..

 

En önemlisi de bütün bu olguların muhteşem bir şekilde harmanlanıp beyaz perdeye aktarılması

Bunun yanı sıra görsel efektleri, müzikleri, muhteşem mekanları ve kurguyu işleyiş biçimiyle de tam bir baş yapıt olması
Beyaz perdede ki başarısı da bunu göstermiştir.

 

Yüzüklerin Efendisi film üçlemesinin başarısı;

 

Efsane’nin Bugüne Yansımalarından Bazıları

  • Filmlerden Esinlenilerek Ortaya Çıkan Proje; Sivas’ın Hobbit Yamaç Evleri

Sivas Belediyesi’nin “Hobbit Yamaç Evleri” adını verdiği projesi. O çok meşhur “Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit” filmlerindeki “Hobbit” karakterlerinin yaşadığı evlerden esinlenilmiş bir proje. Doğa manzarasıyla apart otel şeklinde yaz kış hizmet verecek bu evlerin inşaatı bitmemesine rağmen yoğun ilgi görmüş.

 

  • Yandex, Elfçe çeviri yapıyor

Yandex.Çeviri servisi bundan böyle Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı J.R.R. Tolkien’in geliştirdiği Elfçe ile de hizmet verecek. Kullanıcılar artık Yandex.Çeviri’de yer alan 64 dilden biri ve kurgu bir dil olan Sindarin Elfçesi’ne çeviri yapabilecek.

 

  • Yeni Zelanda’da ‘Yüzüklerin Efendisi’ Bakanlığı kuruldu

Film çekimleri Yeni Zelanda ekonomisine $200,000,000 katkı sağlamış. Yeni Zelanda hükümeti bu filmin getirilerini devletin yararına kullanmak adına Lord Of The Rings Bakanlığı açmış.

 

Orta Dünya Macera Evreni

Orta Dünya bir nevi yolculuk ve macera evrenidir. Hayatınızda hiç çıkamayacağınız yolculukların heyecanını burada yaşayabilirsiniz. Bu yüzden Yüzüklerin Efendisi sadece izlenmesi gereken bir film değil aynı zamanda yaşanması gereken bir dünyadır.

Orta dünyaya bir yolculuğa ne dersiniz?

 

Son Olarak Sizi Yüzüklerin Efendisinin Muhteşem Giriş Sahnesi İle Baş Başa Bırakıyoruz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here