AMASYA’NIN TARİHİ VE TURİSTLİK YERLERİ

0
448

AMASYA’NIN KISA TARİHÇESİ

Tarihçe. Amasya’daki ilk yerleşmeler mevcut bilgilerimiz ışığında Kalkolitik Çağa (M.Ö. 5500-3000) kadar uzanmaktadır. Kuşkusuz Amasya’nın tarihi Kalkolitik Çağla sınırlandırılamaz.

 • Yapılan arkeolojik araştırma ve bulgulara göre Amasya’da ilk yerleşme M.Ö. 5500 yıllarında başlayıp Hitit, Frig, Kimmer, İskit, Lidya, Pers, Hellenistik – Pontus, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı dönemlerinde de kesintisiz olarak devam etmiştir..

Eşsiz doğa manzarası  müzeleri tarihi yerleri gölleri evleri kaleleri ile günüzü en güzel şekilde geçire bileceğiniz cennet köşesi  bi yer

Bunlardan bir kaçı ;

Amasya Müzeleri

Amasya’nın tarihine ışık tutan Amasya müzeleri geziniz

Müzelerin isimleri

 1. Amasya Arkeoloji ve Mumya Müzesi
 2. Amasya/Taşova Alparslan Belediyesi Müzesi
 3. Amasya Şehzadeler Müzesi
 4. Amasya Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi
 5. Amasya Hazeranlar Konağı Etnoğrafya Müzesi
 6. Minyatür Amasya-1915 Şehr-i Amasya Müzesi
 7. Amasya Sabuncuoğlu Tıp Ve Cerrahi Tarihi Müzesi
 8. Amasya Orman ve Ormancılık Müzesi
 9. Amasya Bayezid-i Veli Han İl Halk Kütüphanesi Yazma ve Basma Eserler
 10. Amasya Ferhat ile Şirin Müzesi (Nikah Salonu/ Yapımı devam ediyor)

Amasya camileri

1)Fethiye Camii

 1. Burmalı Minare Camii
 2. Çilehane Camii
 3. Gümüşlü Camii.
 4. Bayezıd Paşa Camii
 5. Yörgüç Paşa Camii
 6. II. Bayezid Külliyesi
 7. Mehmet Paşa Camii
 8. Hatuniye Camii

Amasya medreseleri

 1. Sultan Bayezid Medresesi
 2. Gök Medrese
 3. Haliliye Medresesi
 4. Küçük Ağa Medresesi
 5. Çelebi Mehmed Medresesi ve Saat Kulesi
 6. Büyük Ağa Medresesi

Amasya kaleleri

 1. Amasya Kalesi
 2. Kaleköy Kalesi
 3. Gökçeli Kalesi
 4. Baraklı Kalesi

Amasya kral kaya mezarlıkları

Kral Kaya Mezarları, Hellenistik Dönem’nde, Amasya’daki Harşena Dağı’nın güney eteklerindeki kalker kayalara oyulmuş olan anıt mezarlardır. MÖ 302 yılında Pontus Krallığı I. Mithridates tarafından kuruldu ve başkent olarak Amasya seçildi

UNESCO Dünya Miras Merkezince yapılan değerlendirme sonucunda Amasya, Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine kaydedildi.

Aynalı mağarası

Ziyaret beldesi yolu üzerinde şehir merkezine 3,3 km. uzaklıktadır. Kaya mezarlarının en iyi işlenmiş ve tamamlanmış olanıdır. Yerden dört basamakla çıkılan mezar düz bir kayaya oyulmuştur. Genişliği 9,8 metre Yüksekliği 13 metre’dir. Dış cepheden bakıldığı zaman usta bir taş işçiliği ile yapıldığı görülebilir. Mağaranın tamamı parlatılmıştır. Buraya Aynalı Mağara denmesinin nedeni de, güneş vurduğu zaman mağaranın cephesinin parlamasıdır.

Yalıboyu evleri

Yeşilırmak kenarında, tarihi sur duvarları üzerine, ahşap çatkı arası, kerpiç dolgulu olarak inşaa edilmişlerdir. Kırma ya da beşik çatı üzeri, oluklu kiremitle örtülü bir biçimde düzenlenmiş olan

ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan bu evler, Amasya’nın tarihsel kimliğiyle uyumlu bir görünüm arz etmektedir.

Borabay Gölü

Bir doğa harikası olan Borabay gölü, Taşova ilçe sınırları içinde yer alır. İl merkezine 63 km. ve Taşova ilçesine 15 km. mesafededir. Denizden 1.050 m. yükseklikte bir krater gölü olarak bilinmesine karşın, aslında küçük bir akarsuyun etraftan gelen yıkıntılarla tıkanması sonucu oluşmuş, doğal bir set gölüdür.

Yedikır Baraj Gölü / Yedikuğular Kuş Cenneti

Suluova ilçe sınırları içinde bulunan Yedikır Barajı Yaban Hayatı Koruma Sahası, il merkezine 35 km., Suluova’ya 8 km., Merzifon’a 12 km. uzaklıktadır. Yaklaşık 900 hektarlık bir alanı kaplayan sahanın 600 hektar kadarını göl oluşturur. Geri kalan kısmı, içinde sosyal tesisler ve piknik alanlarını barındıran sazlık ve ağaçlandırma alanıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here