GEZİ REHBERİ Efes Antik Kenti, Selçuk, İzmir

0
893


Efes Antik Kenti

Antik dünyanın en önemli uygarlık, kültür, bilim ve sanat merkezlerinden biri olan Efes Antik Kentiİzmir‘in Selçuk ilçesi sınırlarında yer alıyor.

Efes , Akdeniz’deki en eski antik yerlerden biridir. M.Ö. 1. yüzyılda yaptığı gün boyunca, sadece Roma’nın daha fazla güce sahip olmasıyla dünyanın ikinci büyük şehriydi. Antik Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Artemis Tapınağı da dahil olmak üzere birçok yeniden yapılanmış yapı ve kalıntı görülebilir. Temeller Bu antik kent, çeşitli eyaletlerde inanılmaz sayıda harabeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu site en iyi şekilde çeşitli yapıların işlevi ve önemi üzerine ışık tutabilecek bir rehber ile keşfedilmiştir.  Efes ziyaretini, bitirmeden

Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiğine inanılan eski bir ev olan Meryem Ana Evi’ne (Meryemana) bir gezi ile taçlandıra bilirsiniz

  • Efes, tarih ve arkeoloji meraklıları için çok önemli bir yerdir.
  • çok az gölge olduğundan şapka, güneş kremi ve bol su getirin.
  • Efes’in çoğunda tekerlekli sandalyenin erişimini zorlaştırabilecek düz olmayan taş yüzeyler vardır. 
Efes

efese nasıl gidilir : Efes, İzmir ilinin Selçuk ilçesinde, İzmir il merkezinin yaklaşık 75 mil güneyinde yer almaktadır. Yurt dışından gelecekler için Türk Hava Yolları, Onur Hava, AtlasGlobal ve Pegasus dahil olmak üzere birçok havayolu İstanbul ve İzmir arasında doğrudan uçuşlar gerçekleştiriyor. İzmir, Efes’ten arabayla yaklaşık bir saat uzaklıktadır. Oraya gitmenin en kolay yolu rehberli tur.

 Efese Ne Zaman Gidilir? Efes’i ziyaret etmek için yılın en iyi zamanı, ılıman sıcaklıkların keşfedilmesi için ideal olduğu Nisan, Mayıs, Ekim ve Kasım aylarındadır. Isı ve kalabalıklar, özellikle günün ortasında, Temmuz ve Ağustos aylarında yoğun olabilir, bu nedenle sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra gelmeyi deneyin.

Efes’in Önemli Yerleri :Belki de Efes’teki en sembolik ve en çok fotoğraflanan harabe Celsus Kütüphanesi’dir. AD 110 ve AD 135 arasında inşa edilen kütüphane aslen üç katlıydı. Muhteşem cephesi yeniden inşa edilmesine rağmen yapının çoğu, 10. yüzyıldan kalma bir depremde yıkıldı. Artemis Tapınağı muhtemelen Efes’teki en efsanevi yapı olsa da – bu devasa mermer yapının Parthenon’un boyutunun dört katından fazla olduğu söyleniyor – sadece bir sütun ayakta duruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here