GEZİ REHBERİ PAMUKKALE HİERAPOLİS ANTİK KENTİ DENİZLİ

0
888

Antik kentin M.Ö. II. yüzyılda Bergama krallarından II. Eumenes tarafından kurulduğu, adını ise Bergama’nın kurucusu Telephos’un eşi Heira’dan aldığı sanılmaktadır.

Denizli ilinin 18 km. kuzeyinde yer alan Hierapolis antik kentinin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen bir çok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır

En popüler cazibesi çeşitli depremlerle suya atılan antik Roma sütunları kalıntıları arasında yüzebileceğiniz termal olarak ısıtılan Kutsal Havuz içeren UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde görülecek çok şey var.

Kalıntılar arasında Apollon Tapınağı kalıntıları (Apollon, kentin ilahi kurucusu olduğuna inanılan eskilerin inandığı), Domitian Kapısı, Flavius ​​Zeuxis’in mezarı, nekropol (mezarlık), Plütonyum (inanılan bir mağaradır)

Bunlar arasında, tiyatro belki de en iyi korunmuş olanıdır. 

Hierapolis yakınlarında, Pamukkale’nin görkemli beyaz teraslarını görmeyi kaçırmayacaksınız. Antik kentten kolayca görülebilen bu teraslar, yamaçlardan aşağı akan kaplıca suyunun bir yan ürünü olan doğal bir kalsiyum karbonat birikimi ile oluşmuştur.

Her yıl antik anıtları ve doğal harikaları ile binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Pamukkale, sizleri de ağırlamayı bekliyor

GEZİ REHBERİ Efes Antik Kenti, Selçuk, İzmir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here