Bilmediğiniz 10 YouTube özelliği

0
301

İstatistiklere göre , YouTube her ay milyarlarca videoyu izleyen 1,9 milyardan fazla yetkili kullanıcı tarafından ziyaret edilmektedir. Aynı zamanda, pek çok izleyici, video barındırma olanaklarının tamamını kullanmazlar, çünkü onların varlığı hakkında hiçbir şey bilmezler. Örneğin, YouTube’un kullanışlı bir geri sarma işlevi vardır, her videonun bir kopyası vardır ve ayrıca gece temasını ve TV modunu da açabilirsiniz.

1. Videoyu arka planda oynatın (mobil cihazlarda)

Ne yazık ki, YouTube arka planda mobil cihazınızda video dinlemenize izin vermez. Ancak bu işlev, müzik dinlerken veya başka bir uygulamayı paralel olarak başlatmak istediğinizde yararlıdır (örneğin, bir fotoğraf albümü veya hesap makinesi). Yani, bunu yapmak için akıllıca bir yol var.

Android cihazlarda:

  • Başlamak için Google Chrome ile YouTube’a gidin, istediğiniz videoyu başlatın.
  • Ardından tarayıcı ayarlarına gidin (adres çubuğuna sahip alanda, 3 dikey nokta şeklindeki simgeyi tıklayın) ve “Tam sürüm” seçeneğine bir işaret koyun.
  • Site, masaüstü sürümünde yeniden başlatılacak. Başlamak için uzun sürmesi gerekiyorsa Video’yu Oynat veya geri sar seçeneğini tıklayın.
  • Bundan sonra, telefondaki “Ana Sayfa” düğmesine basabilirsiniz. Tebrikler, YouTube arka planda video oynatıyor!

İOS cihazlarda:

  • Dolphin veya Safari Tarayıcı’yı indirin.
  • YouTube’a gidin ve istediğiniz videoyu oynatın.
  • Ardından Ana Sayfa düğmesine basın, video duracaktır, ancak bunu işletim sistemi kontrol merkezi üzerinden başlatabilirsiniz. Tebrikler, video arka planda oynuyor!

2. Kolay video geri sarma (mobil cihazlarda)

Akıllı telefonlarda ve tabletlerde, sadece oynatma kaydırıcısını sürükleyerek değil, aynı zamanda ekrana iki kez basarak da videoyu geri yükleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Ekranın sol veya sağ tarafına birkaç kez dokunun ve video 10-20-30 saniye veya daha uzun bir süre geri saracaktır. Dürüst olmak gerekirse, bu hiç bir fikrim yoktu harika bir özellik.

3. Video transkripti

YouTube’un siteye yüklenen her video için otomatik olarak bir döküm oluşturduğunu biliyor muydunuz? Örneğin, bir videodan bir alıntı kopyalamak istediğinizde buna ihtiyacınız olabilir, ancak metni yazmak için çok tembelsiniz ya da videoda ne hakkında konuştuklarını anlamak istersiniz.

Transkript’i görüntülemek için videonun sağında bulunan üç noktalı simgeye tıklayın ve ardından “video kod çözme konusuna bakın” a tıklayın. Transkript hemen görüntülenecek, kopyalanabilecek ve eğer gerekliyse çevrimiçi çevirmene çevrilebilecektir.

4. Filmi yavaşlatın veya hızlandırın.

Bazen bir YouTube videosunu yavaşlatmaya veya hızlandırmaya yardımcı olur. Bir spor şovunu izlediğinizi ve eylemi yavaşlatmak istediğinizi varsayalım. Bu özellik artık YouTube mobil uygulamasında mevcut. Bir videoyu görüntülerken, ekrana bir kez dokunun, ardından sağ üst köşedeki üç düğmeli simgeye dokunun, “oynatma hızı” nı seçin ve seçeneklerden birini seçin.

Bu arada, bilmeyenler için, YouTube masaüstü sürümünde, video oynatma hızı, “ayarlar” (dişli çark simgesi) tıklanarak ve istenen hız belirtilerek seçilebilir.

5. Gece modunu etkinleştir

Parlak YouTube arayüzü bazen gözlerinizi tahriş edebilir, özellikle evinizin yanında uyurken karanlık bir odada gece seyrederken. Masaüstü sürümünde, hafif YouTube teması gece moduna geçirilebilir. Bunu yapmak için, masaüstünüzde veya dizüstü bilgisayarınızda, sağ üst köşedeki profilinizin simgesini tıklayın ve “gece modu” nu seçin.

Akıllı telefonlarda bu özellik oldukça yakın bir zamanda eklendi. Bunu etkinleştirmek için: YuoTube’daki profil simgesine, ardından “ayarlar”, “genel” seçeneğine tıklayın ve “gece modu” seçeneğindeki düğmeye dokunun.

6. Bir videoyu bir gif’e dönüştürün.

Bir videodan belirli bir pasajı bir gif’e dönüştürmek isterseniz, birkaç tıklamayla yapabilirsiniz. Bir video izlerken, gif kelimesini tarayıcının adres çubuğundaki URL’ye youtube kelimesinden hemen önce ekleyin. Yani, adresiniz şu şekilde başlayacaktır: www.gifyoutube.com/watch?v = …… Gelecekte gifin bazı parametrelerini ayarlayabileceğiniz gifs.com adresine aktarılacak ve gif, trim süresini ayarlayabileceksiniz. altyazı ve daha fazlasını ekleyin. Evet, alınan gif’i indirmek için kayıt olmanız gerekir (bir dakikadan az sürer).

7. Belirli bir anı bir bağlantı paylaşın

Videoyu arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsanız ve filmin tamamını değil de belirli bir noktayı izlediklerinde, birkaç tıklamayla bunu yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, “paylaş” ı tıklayın, alt kısımda bir “başlangıç” işaretini koyun ve istenen süreyi (saat, dakika, saniye olarak) belirtin. Videoyu doğru zamanda oynatmayı da bırakabilir ve “paylaş” ı tıklayabilirsiniz. Zaman otomatik olarak gösterilecektir. Sadece işaretlemeyi unutma.

8. Döngü videosu

Bir çevrede tekrarlanacak bir şarkı veya başka bir video istiyorsanız YouTube’u döngü olasılığı yararlı olabilir. “Tekrar” özelliği sadece masaüstü sürümünde kullanılabilir. Bunu etkinleştirmek için oynatma sırasında sağ tıklayın ve “tekrarla” yı seçin.

9. Daha sonra izlemek için videoyu kaydedin

YouTube’da gezinirken, daha önce görmediğiniz ilginç bir videoyla karşılaşırsanız, daha sonra kaydetmek için kaydedin. Bunu yapmak için, istenen videonun altında, “kaydet” düğmesine tıklayın ve “daha sonra göster” in yanındaki kutuyu işaretleyin. Ardından, kaydedilen klibi açmaya karar verdiğinizde, sol kenar çubuğundaki ana sayfada bulacaksınız – “daha sonra göster” sekmesi.

10. YouTube TV görünümünde

YouTube’un akıllı TV’ler gibi alternatif kullanıcı arayüzünü açmak mı istiyorsunuz? Bunu yapmak için adres çubuğuna iki harf ekleyin – tv (www.youtube.com/tv adresini edinin). YouTube, gezinmek için son derece kolay, basit ve kullanışlı bir arayüzde sizden önce görünecektir. Fareyi erteleyebilir, arkanıza yaslanıp gezinmek için yalnızca klavyeyi kullanarak video barındırma üzerinde gezinebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here