İOS 12’de Ekran Zamanını Ayarlama

Caner koç

0
357
İOS 12’de Ekran Zamanını Ayarlama

Akıllı telefonlarımızın, üzerinde sağlıksız bir zaman geçirdiğimiz bir noktaya bağımlı olmaları bir sır değil. Bununla mücadele etmek için Apple, iOS 12’de Ekran Zamanını ekledi. Screen Time, belirli türdeki uygulamalarda ne kadar zaman harcadığınızı sınırlar ve telefonunuzu ne kadar kullandığınız ve hangi uygulamaların sizi en çok meşgul ettiği konusunda size istatistikler sunar. İOS’ta Ekran Saatini nasıl kurabilirsiniz.

Not: iOS 12 şu an beta sürümündedir. İOS 12’nin ilk kararlı sürümü, bu sene Eylül veya Ekim aylarında kullanıcılara sunulacak. Beta sürümünü kullanmak istiyorsanız, Apple’ın Public Beta programına kayıt olabilirsiniz . Ancak ücretsiz, iOS sürümü beta sürümünden beri hatalara sahip olacak.

İOS’ta Ekran Süresi

Ayarlar uygulamasını açın ve Ekran Saati’ne dokunun. Ekran Zamanını kendiniz için veya bir çocuğun cihazında ebeveyn olarak ayarlayabilirsiniz. Kendi cihazlarınız için Ekran Zamanını ayarlamak için Devam’a dokunun.

set-up-screen-time-768x683.jpg

Bir sonraki ekranda ‘Ekran Saatini Aç’ a basın. Bu, Ekran Saati ayarlarını özelleştirebileceğiniz yeni bir ekrana götürecektir.

Ekran Saati cihazlar arasında ayarlanır. Bu, aynı Apple kimliğine bağlı bir iPad’iniz ve bir iPhone’unuz varsa, uygulama kullanımına koyduğunuz zaman sınırları ve aldığınız ekran kullanım süreleri her iki cihaz için de geçerli olacaktır.

Ekran Saati için, cihazınıza bakmadan harcayacağınız sabit bir süre olan ‘Kapalı Kalma Süresini’ ayarlayabilirsiniz. İstediğiniz kadar uzun veya kısa bir süre için programlayabilirsiniz. Örneğin, kendinizi gece telefona bakmaya devam etmek istiyorsanız, 5 veya 6 saate kadar çalışmama süresini ayarlayabilirsiniz.

screen-time-settings-768x683.jpg

Ayarlayabileceğiniz ikinci sınır, Uygulama Limitleri’dir. Uygulama kullanımını tür ve saate göre sınırlandırabilirsiniz. Örneğin, sosyal medya uygulamalarını kaç saat kullanabileceğinizi sınırlayabilirsiniz. Telefonunuzda birkaç sosyal medya uygulamanız varsa, bunlar için belirlediğiniz sınır tüm bu uygulamalara harcadığınız toplam süre için geçerli olacaktır. iOS 12, uygulama türlerini Uygulama Mağazasında sıralandıkları kategoriye göre tanımlar. Bir uygulamanın nasıl sınıflandırıldığını değiştirmek için hiçbir şey yapamazsınız.

screen-time-liimit-768x683.jpg

Bir uygulamayı bir sınır belirlediğiniz kategorilerden hariç tutmanız gerekiyorsa, bunu ‘Her Zaman İzin Verilir’ bölümünden yapabilirsiniz. Ne olursa olsun, her zaman erişebilmeniz gereken önemli uygulamalar için istisnalar eklediğiniz yer burasıdır. Ekran Saati, bu uygulamaya önemli uygulamalar eklemek istediğinizden, uygulamalara erişmenizi aktif olarak engelleyebilir. Varsayılan olarak, Ekran Süresi gerekli uygulamalar oldukları için Telefon, Mesajlar veya FaceTime uygulamalarını engellemez.

Çocuklar için Ekran Süresini veya aile üyelerini ayarladığınızda, ekran kullanımları için istatistikleri görüntüleyebilir ve uygun gördüğünüz şekilde sınırlar uygulayabilirsiniz.

 

 

 

Kaynak ; addictivetips.com

192c3069-fead-4273-a9d4-ea85783e5b6a.gif

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here