Linux’ta Linux Nasıl Kurulur

linux, linux nedir, linux indir, linux işletim sistemi, linux dağıtımları, linux android, linux add user, linux active directory, linux awk command, linux antivirüs, linux autocad, linux bilgisayar, linux cat komutu, linux çekirdek, linux ekşi,

0
451

Linux’ta Linux Nasıl Kurulur

Popüler inanışın aksine, Linux’u bir Mac üzerine kurmak mümkündür . 

Apple donanımı için destek ekleyen daha fazla Linux sistemi ile daha kolay hale gelmesine rağmen, bu kolay bir süreç değildir.

Sadece Linux işletim sistemlerinde Linux işletim sistemi Mac’leri destekler, bu yüzden Linux ile macOS’u değiştirmeyi düşünüyorsanız, Ubuntu, Fedora, OpenSUSE veya Debian gibi bir işletim sistemiyle kalmaya çalışın. Bu işletim sistemi ilginç gelmiyorsa, Elementary OS veya Linux Mint gibi Ubuntu türevlerine bakmayı düşünün.

Mac-to-Linux değiştiricilerinin bu özel dağıtımlarla kalmasının nedeni şudur: Linux dağıtımları, Mac donanımını Linux ile uyumlu hale getirmek için çok çalışmaktadır. Aynı hobi işletim sistemleri için söylenemez.

Bu eğitimde, Ubuntu ile devam edeceğiz, çünkü en iyi Mac desteğine sahip. Başka bir Mac destekli Linux işletim sistemiyle devam ederseniz, bunu kendi sorumluluğunuzda yapın!

Önyüklenebilir USB

Linux’u herhangi bir bilgisayarda kurmanın en önemli parçası, önyüklenebilir bir USB sürücü yapıyor. Bu daha yeni modellerde artık optik sürücüler olmadığı için Apple donanımında daha da doğru.

Disk Programı’nı başlatarak USB oluşturma işlemini başlatın. Disk Yardımcı Programı aracında, USB sürücünüzü bulun ve silin. USB’yi silmek kritik bir adımdır çünkü sürücü boş değilse, Mac muhtemelen önyükleme yapmaz.

Sürücü tamamen boşken, bundan yararlanmanın zamanı geldi. Git etcher en son Mac sürümünü indirmek . DMG dosyasını monte edin ve uygulamayı bilgisayarınıza yükleyin. Yükleme tamamlandığında, USB yuvasına bir USB flash sürücü yerleştirin ve uygulamayı başlatın.

Etcher açık ve USB sürücüsü ile hazır , Ubuntu Linux’un son sürümünü indirin . İndirme bittiğinde, uygulamaya dönün ve “Görüntü Seç” düğmesine tıklayın.

Mac bilgisayarınızdaki Ubuntu ISO dosyasını bulun ve bunu Etcher uygulamasına yüklemek için seçin. ISO görüntüsünün uygulamaya yüklenmesine izin verin. Her şey iyi görünüyorsa, önyüklenebilir USB yapmak için “Flash” düğmesine tıklayın.

Bölümleme

APFS nedeniyle, macOS, geleneksel algılama yöntemlerini kullanarak Ubuntu ile çift önyükleme yapamaz. Bunun yerine, disk yardımcı programında her şeyin manuel olarak ayarlanması gerekir.

Mac’inizde, Disk Utility uygulamasını başlatın ve “Görünüm” menüsünü seçin. Mac’in sabit diskini görüntülemek için “Tüm Cihazları Göster” e tıklayınız.

disk-utility-view.png

Sabit sürücüyü çift tıklatın ve ardından “Apple File System Space Sharing” menüsünü açmak için “Partition” düğmesini seçin. MacOS sabit diskinizi bölmeye başlamak için menüde “Partition” a tıklayın.

Bölümleyicide, yeni bir Ubuntu bölümü oluşturmak için + sembolünü tıklayın (en az 16 GB olmalıdır). Biçimi “MS-DOS (FAT)” olarak ayarladığınızdan emin olun. Endişelenme, bölüm daha sonra yeniden biçimlendirilecek.