Yeni Harita Sistemi, Dünyanın 3 Boyutlu Haritası Geliyor

0
149

Teknoloji iyimserlerini hayal etmeniz durumunda, 10 yıl sonra kendi kendini süren otomobiller her yerde bulunacak, dronlar parsellerimizi gönderecek ve robotlar bize yiyeceklerimizi taşıyacak. Er ya da geç, şehirlerimiz büyük olasılıkla, bulunduğu yerdeki yolun içindeymiş gibi hisseden artırılmış gerçeklikle boyanacaktır.

Bunlardan herhangi birinin çarpı içeren olup olmadığına bakılmaksızın, bulmacanın bir parçası büyük olasılıkla bu gelecek için gerekli olacaktır: ultra hassas konum uzmanlığı. Akıllı telefon haritalama uygulamalarındaki GPS ve dolaşan mavi nokta, tanıdık olmayan bir metropolde dolaşan bir insan için faydalıdır, ancak bu makineler makineler için daha düşük olmamıştır. Yerle ilgili konuların santimetreye kadar olduğunu bilmek isteyebilirler.

Londra merkezli başlangıç ​​Scape, sunabileceği şeyin bu olduğunu düşünüyor. Ajansın gözle görülebilir konumlandırma servisi, Edward Miller ile aynı fikirde olmak üzere iki veya üç saniye içinde bulunduğunuz yeri tam olarak bulmak için GPS ve birkaç digicam fotoğrafından faydalanıyor. Londra, San Francisco, Paris, Moskova ve Tokyo ile birlikte, dünyanın dört bir yanındaki 100’den fazla şehrin tam olarak 3D haritasına iki milyardan fazla cadde fotoğrafı topladı. Bilgi arasında, kameraları bisikletlerine bağlı olan şehirlerde bisiklet kullanan personel toplandı, ancak Scape platformu herhangi bir kaynaktan fotoğraf çekebiliyor.

Kullanımda, Scape’in algoritmaları, halihazırda veritabanında bulunan milyarlarca insanı değerlendirme çabasıyla herhangi bir resimden “merak faktörleri” (cadde göstergeleri, vitrinler veya lambalar gibi) çıkarmaktadır. Daha sonra sistemi, nesnenin fark edildiği yeri en üst tüketiciye geri döndürerek, maddenin fark edildiği açı ve mesafeyi ortaya çıkarmak için üçgenlemeyi kullanır. Bu tür bir doğruluk, AR’yi GPS ya da farklı uygulamalı bilimlerle elde edilebilenden daha yüksek olan dünyaya bağlar – bu da onu daha muhteşem ve çok yönlü hale getirir.

Temelde eğlence dünyasında AR’nin bazı heyecan verici amaçları var: Geçmişte sadece birkaç gün Snapchat , New York’ta dijital ejderhaları serbest bırakarak en yeni Thrones Rekreasyon Sezonu’nun lansmanını kutladı . Bununla birlikte, birçok işletme firması ayrıca , bir metropol aracılığıyla dolaşırken, kullanıcılar için seçilen bir yere kilitlenebilecek olan AR mallarına ihtiyaç duyarlar. Bunu yapmak için GPS’e güvenmek aslında şu an için çok etkili olmuyor (Pokémon Go gibi video oyunları).

“Mevcut konum uygulamalı bilimlerden yararlanarak, bir metropol aracılığıyla birkaç metre hassasiyetle gezinebilirsiniz. Bu tamam, ancak artırılmış gerçeklik için tamamen farklı bir hassasiyet aşaması isteyeceksiniz. ”Diyor Imperial College’de bilgili ve bilgili bir bilgisayar uzmanı olan Krystian Mikolajczyk.

Aslında, bu tür bir doğruluk AR amaçları için basitçe bir nimet değildir. Makinelerin çevrelerini algılama problemi birçok firmanın uğraştığı problemdir.

Örneğin, Waymo otomobillerini bağımsız bir şekilde dolaşmalarına yardımcı olmak için GPS, lidar, kameralar ve radar sensörleriyle paketler. Robotik tedarik sağlayıcıları sunan Starship Uygulamalı bilimler, aynı stratejiyi kullanır. Buradaki ayrım, kesinliğin kapsamıdır – ve Scape’in bunu yalnızca kameralar kullanarak yaptığı gerçeği, lidar ve farklı lazer uygulamalı bilimlerden oldukça ucuzdur. Ayrıca platform , çevrede ayarlamalar yapabilecek, her millet ve bilgisayar sistemi için dünyanın bir birleşik modelini oluşturmak için gerekli olan haritaları üretme konusunda diğerlerinden farklıdır. Bu, örneğin insanların robot veya drone teslimatları almalarına izin vermek için gerekli olacaktır.

Scape , sürücüsüz otomobillerin, robotiklerin ve artırılmış gerçeklik sağlayıcılarının oturduğu temel altyapı olarak büyümek için yer sağlayıcılarını kullanmaya ihtiyaç duyuyor . 

Miller, “Son hedefimiz, her küçük şeyi maskeleyen dünyanın bire bir haritasıdır” diyor. “Hedefimiz şu anda GPS kadar görünmez olmak.”


https://newpaper24.com/mapping-the-world-in-3d-will-let-us-paint-streets-with-augmented-reality-newpaper24/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here