Araştırmalar, bir bebeğin bakımını spor yapmaktan çok daha zor olduğunu açıklıyor

0
283


Sevinç, mutluluk ve heyecan. Tüm yeni ebeveynlerin hissetmesi gereken şey budur. Fakat gerçekte çoğu zaman üzgün, endişeli, depresif ve bitkin hissediyorlar . Bu duygular ebeveynliği zorlaştırabilir ve kendinizden bir ebeveyn olarak şüphe duymanıza neden olabilir. Ancak, her zaman hormonlardan veya yorgunluktan kaynaklanmazlar.

Bu makalede, kampuskod , ebeveyn olmanın neden çok fazla olduğunu düşündüğünüzün nedenlerini bir araya getirdi.

1. mükemmel olma dürtüsü

Belçika’daki bir üniversiteden araştırmacılar ilginç bir sonuca ulaştı :  yüksek ebeveyn yakma riskinin yüksek eğitimli ebeveynler ile ilişkili olduğu . Yaptıkları işte en iyi ve en başarılı olmak için büyük bir baskı altındalar. Ancak gerçek şu ki, bazen kendimiz için belirlediğimiz standartlar gerçekçi olmayabilir ve tükenmişlik ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir.

Standartlarınızı düşürmek ve çocuğunuzu daha fazla dinlemek yardımcı olabilir. Mükemmel bir ebeveyn olmanıza gerek yok, sadece çocuğunuzun ihtiyacı olan ebeveyn olmanız gerekiyor.

2. Sosyal medyadan gelen gerçekçi olmayan beklentiler

Sosyal medya, yeni bir ebeveyn için büyük bir stresleyici olabilir. İnsanlar umursamadan daha çok görünüşe önem veriyor. Belki de bu yüzden Instagram, depresyon, endişe ve kötü uykuya neden olan en iyi web sitesidir . Ve bu yeni bir ebeveynin ihtiyacı olan şey değil. Çevrimiçi gördüğümüz birçok içeriğin düzenlenmiş olduğunu ve bir insanın hayatında yalnızca birkaç dakika olduğunu gösterdiğini unutmayın. Siz ve bebeğinizle ilgilenmeniz ve başka hiçbir şey için endişelenmeniz gerekmiyor.

3. Bir mola veremezsin gibi hissediyorum

Bir bebeğin hayatının ilk birkaç ayı monoton ve yorucudur. Formda olmaktan uzak olduğunuzda bir maraton koşmaya çalışmak gibi. Ve ne kadar zor olursa olsun, hasta bir gün alamazsın, tatil yapmazsın ve bırakamazsın. Bir araştırmaya göre  , yeni anneler 6 ay öncesine kadar bebeklerinin tadını çıkarmaya başlamıyor, çünkü anne-baba olma hayatını değiştiren olayı kabul etmek için mücadele ediyorlar . Eğer pes etmek üzeresiniz, ailenize ya da arkadaşlarınıza bebek ya da ev işleri konusunda yardımcı olmalarını isteme konusunda tereddüt etmeyin.

4. Çok fazla sorumluluk

Ebeveyn olmak birden fazla iş yapmak anlamına gelir. Sen bir aşçı, bir hemşire, bir öğretmen, bir koç, vb. Bu sorumluluk miktarı çok zor olabilir. Aslında, bir  araştırma , ebeveynlik için ne kadar yatırım yaptığınıza bakıldığında, şansınızın depresyon veya endişe alma olasılığınızın arttığını doğruladı. Bundan kaçınmak için çocuğunuzun önderlik etmesine izin verin. Onlara ne yapmak veya yemek istediklerini sorun ve oyuncaklarını temizlemelerini isteyin.

5. Kendini kaybediyormuş gibi hissetmek

Zihinsel olarak yorgun ve duyarsızlaştırılmaya en fazla katkıda bulunabilecek şey artık kendinize ait olmadığınız hissidir, çünkü çocuğunuzun her ihtiyacına katılıyorsunuzdur. Günün sonunda, muhtemelen dokunulmaktan bıkmış hissedersiniz.

Bebekler büyüdükçe, onlar benlik duygusunu geliştirmek ve onlar farkında çevrelerindeki insanlar ayrı bireyler olduklarını ve kendi alanı gerekir. Bazı “ben” zamanları burada anahtar olabilir. Duş almak, egzersiz yapmak veya huzur içinde okumak için en az 15 dakika, tekrar kendiniz gibi hissetmenizi sağlayabilir.

Hiç ebeveyn olarak tükenmişlik yaşadınız mı? Kendini daha iyi hissetmene ne yardımcı oldu? Yorumlarınızı bizimle ve diğer ebeveynlerle deneyimlerinizi paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here