Bilim İnsanları Uyarıyor Şekerleme Yapan İnsanlar..DİKKAT!

0
285

Bazı kültürlerde çabuk kestirmek tembellik belirtisi olarak kabul edilirken, diğer kültürlerde Japonya’da olduğu gibi çalışmaya olan bağlılık belirtisi olarak görülür. İnançlarınız ne olursa olsun, hepimiz bir güç kestirmenin zihinsel çevikliğimizi canlandırdığını ve geliştirdiğini, hatta bilimin bile yapmayı tavsiye ettiğini deneyimledik.Bilim insanları uyarıyor şekerleme yapan insan daha uzun ömür daha mutlu yaşıyor.

Ne zaman harcamanız gerektiğine ve bununla ilişkili faydaların ne olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için, kampuskod size uyku için hızlı bir rehber sunar.

10-20 dakika: Hızlı uyanıklık için

Uzmanlara göre,  10 -20 dakikalık bir kestirim size paranın karşılığını en iyi şekilde verir. Dikkatliliği artırmak ve enerji seviyelerini artırmak için idealdir . Kısa bir şekerleme süresinin kısa olması, bebek bezlerinin derin uykuya girmesini önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, sadece uyandıktan sonra zemine koşarken vurmayı sağlar.

Ama hepimizin bildiği gibi, tatlı tadına vardıktan sonra uykudan çıkmak zordur, bu nedenle biraz dik oturmak önerilir. Ayrıca öğlen yemeğinden sonra, öğleden sonra saat 3 veya 4 civarında almak, abur cubur için istek duymamaya yardımcı olur ve vücudun kilo almasına neden olan stres hormonlarını azaltır ve böylece kilo kaybına yardımcı olur .

30 dakika: Yorgunluğa veda etmek

30 dakikalık bir şekerleme yapmak, çıkmasını daha da zorlaştırabilirken, sunduğu faydalar acıya değer. Bu kısa kestirmek gösterilmiştir  hafıza işleyişini geliştirmek , stresi azaltmak , yoğunlaşmayı , diyabet riskini azaltmak ve bunama önlemek . Uzmanlar, günün ortasında 30 dakikalık bir uykuya dalmakla kendiniz için daha iyi olacağınızı söylüyorlar, çünkü vücut ve beynin 7-8 saat uyandıktan sonra gençleşmeniz gerekiyor.

60 dakika: Bilişsel hafıza işleme için

Çalışmanız çok fazla zihinsel aktivite içeriyorsa, bu sizin için mükemmel bir uyku süresi olabilir. Bir saatlik uykuda, beyni tıkayan ve bilişsel yeteneklerini ve ayrıca gerçekleri ve rakamları hatırlama yeteneğini artıran derin bir uyku alırsınız . Aynı zamanda hayal kırıklığıyla savaşmaya yardımcı olur . Ancak, kapak tarafında derin bir uykuya girmek, kendinizi biraz garip hissederek uyanacağınız ve tazelenmek için biraz zaman harcamak zorunda kalacağınız anlamına gelecektir.

90 dakika: Tam uyku döngüsü

Bu, hem hafif hem de derin uyku aşamalarını içeren tam bir uykudır. Ayrıca rüyayla bağlantılı bir aşama olan REM (hızlı göz hareketi) yaşayabilirsiniz. Uyku araştırmacısı Dr. Sara Mednick’e göre , 90 dakikalık bir şekerleme  hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için faydalı . Bu  hafızayı geliştirir ve yaratıcılık geliştirir . Ve en iyi yanı, kendinizi kibirli hissetmeden bu şekerlemeden uyanmanın daha kolay olmasıdır.

Uyuklamanın faydaları

  • Kalp ile ilgili ölüm riskini önemli ölçüde azaltır  .
  • Kardiyovasküler stresi azaltır .
  • Kan azaltır basıncı .
  • Diyabet riskini azaltır.
  • Kilo kaybına yardımcı olur.
  • Demansı önler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here