Bir yıl boyunca saçlarını yıkamayı bırakırsan ne olur?

0
369

Saçınızı düzenli olarak yıkamak, çocukluğumuzdan beri hepimizin bildiği temel hijyen tavsiyesidir. Ama bu ömür boyu süren ritüeli durdurursanız ne olacağını hiç merak ettiniz mi? Açıkçası, denemek isteyen pek çok insan yok, ama neyse ki, uzmanlar saçınızın bu cesur deneye nasıl tepki vereceği konusunda bir fikir sahibi.

Bugün, kampuskod , bir yıl boyunca yıkanmayı keserseniz saçınıza ne olacağını söyler.

İlk haftalar

Bu deneyi yapmaya karar verirseniz, saç derinize kendi başına her şeyi halletmesine izin verdiğinizde, saç köklerinin sadece saçınızın uygun şekilde nemlendiğinden emin olmak için daha fazla sebum üretmeye başlayacağını bilmelisiniz . Sonuç olarak, saçlarınız yağlı ve yağlı olacaktır. Düz saçlarınız varsa, bu etkiyi 5 günden daha kısa sürede bekleyebilirsiniz  . Ancak bukleleriniz varsa , saçınızda kir ve yağ birikmesi görmeniz 10 güne kadar sürebilir .

Bununla birlikte, deneyimli bir dermatolog olan Dr. Angela Lamb’a göre  , saçınızı yıkamayan birkaç haftada düzelme olabilir. Yağlı ve çok hoş olmayan bir saç derisinde saçlarınızın sağlıklı, parlak kilitlere dönüşme olasılığı vardır. Tabii ki, her şey saç tipinize ve saç derinizin durumuna bağlıdır.

Bir ay sonra

Şampuan olmadan sadece bir ay sonra, başka bir problemle yüzleşmek zorunda kalacaksınız: pis koku . Deneydeki bu noktada, saçınız nemi yakalamaya başlar ve bu da kötü bir koku üreten bakterioluşturur . Ek olarak, yıkanmamış saçlarınız ve saç deriniz üzerinde daha büyük bir kirlilik etkisi olduğunu fark edebilirsiniz. Toz, duman ve hayal edebileceğiniz her türlü kirletici, evde yağlı saçlarda hissedecektir. Bütün bunlar kaşıntıya, tahrişe ve rahatsızlığa neden olur.

3 ile 6 ay arası

Saçınızı yıkamamanın birkaç ayı sadece rahatsız edici bir görünüme ve kötü kokuya değil, aynı zamanda ara sıra ağrıya da neden olabilir  , özellikle de saçlarınızı saç köklerinin etrafındaki sinir uçlarını tahriş eden bir at kuyruğunda toplarsanız. Ek olarak, yağlı saçlar, sıklıkla yıkanan tellerden çok daha ağırdır ve bu, sinir uçları üzerinde daha da fazla baskı oluşturur . Bu nedenle, sonuç her zaman aynıdır: boğaz derisi ağrısı ve hatta sık baş ağrıları.

6 ile 8 ay arası

Woman with receding hair holding a clump of hair and a hairbrush in her hands. Woman losing hair. Female hair loss. Hair care concept. Hair loss clinic concept design. Isolated vector illustration.

Deneyin 6 veya 8 aylık işaretine yaklaştığınızda, başka bir problem ortaya çıkar: İç içe geçmiş tüyler . Her zaman olduğu gibi, her şey saçınızdaki kir ve yağ birikimi sayesindedir. Ancak, şampuan olmadan yeni yaşam tarzınızın aylarca sonra ortaya çıkabileceği tek sorun bu değil. Daha da korkutucu olan şey, saç , kir ve yağın neden olduğu tüm zararlardan dolayı saçınızın uzamasını durdurabilmesidir .

8 ay ile bir yıl arasında

Her vaka farklıdır, ancak bir yıl saçları suyla durulamadan (ya da en azından zaman zaman saç kremi kullanarak) saç foliküllerinde bakteri tutabilir ve folikülit olarak bilinen bir enfeksiyona neden olabilir . Deneyin sonuna doğru muhtemel bir başka “sürpriz” de ciddi bir kepek vakasıdır. Bazı durumlarda, bu işlemlerin tümü daha erken başlayabilir.

“Kaka yok” hareketi

” No Poo ” hareketi insanları şampuanı sonsuza dek kullanmayı bırakmaya teşvik eder. Çoğu şampuanın içerdiği sert kimyasallar saçımızı doğal yağdan sıyrır ve bu da onu incitir. Bu yüzden “No Poo” kuralları, saçlarını kabartma tozu ya da sadece su gibi daha doğal ürünlerle yıkamanızı önerir.

Örneğin, sodyum bikarbonat kıl , toz ve yağ birikimini saçınızdan gidermede parlak ve temiz bırakmada son derece etkilidir . Bu yöntemi denemek istiyorsanız, kumlu doku kaybolana kadar bir çorba kaşığı kabartma tozu bir bardak suda çözün. Daha sonra saçınıza uygulayın ve saç derinize hafifçe masaj yapın.

Su da işe yarayabilir. “No Poo” nun takipçileri saçınızın bu yeni temizleme tekniğine uyum gösterip göstermeyeceğini görmeniz için size bir ay vermenizi öneriyor. Yapmanız gereken saçınızı ılık suyla durulamak ve saç derinize bir şampuanla yaptığınız gibi masaj yapmaktır. Bu, saçınızdaki tüm yağı giderir . destekleyenler  “Hayır Poo” ilk işe yaramadı eğer denemeyi durdurmanız gerektiğini söylüyorlar birkaç kez. Saçınız hala bu yeni yöntemi keşfediyor ve alışmak için biraz zamana ihtiyacı var. “No Poo” savunucularına göre  , şampuansız ilk hafta en zoru, ancak zamanla kolaylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here