Bu test, ne kadar çok renk görebildiğinizi öğrenmenize yardımcı olacak.

Bu test, ne kadar çok renk öğrenmenize yardımcı olacak.

0
1003

Bu test, ne kadar çok renk görebildiğinizi öğrenmenize yardımcı olacak.

Aşağıda yayınlanan basit test Profesör Diana Derval tarafından oluşturuldu. Soruyu cevaplayın ve sonra cevapları kontrol edin ve etrafınızdaki dünyayı ne kadar iyi gördüğünüzü anlayabilirsiniz – ve algınız diğer insanlardan ne kadar farklıdır?

       Yelpazede görebileceğiniz renk ve renk sayısını sayın

renkler

20’den az renk: Sen bir dikromatsın. Bu sadece iki tür koni hücreniz olduğu anlamına gelir. ‘Ancak, endişelenmeyin – burada iyi bir şirketsiniz, çünkü köpekler tam olarak aynı türden bir vizyona sahipler’, şakalar Profesör Derval. Belki de en önemlisi siyah, bej veya koyu mavi renkli giysiler giymeyi seviyorsunuz. Dünya nüfusunun yüzde yirmibeşi dikromattır.

20 ila 33 renk arasında: Trikromatik vizyonunuz var. Bu, gözlerin üç tip koni hücresine sahip olduğu anlamına gelir. Mor, koyu mavi, yeşil ve kırmızı renkleri iyi algılayabilirsiniz. Bu harika – dünya nüfusunun% 50’si sizin gibi aynı vizyona sahip.

34 ila 39 renk arasında: Vay! Tetrakromatik vizyonunuz var. Arılar gibi, gözünüzde dört farklı türde koni hücresine sahipsiniz ve görünür ışık spektrumundaki renklerin çoğunu görüyorsunuz. Şansınız sarı bir fan değilsiniz ve gardırobunuzda sarı giysilerin yok. İnsanların sadece% 25’i spektrumdaki tüm renkleri görebilir.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here