Eski Mısırlıların Uyguladığı İnanılmaz Yaşam Biçimleri

Eski Mısırlılar

0
681

Eski Mısırlıların Uyguladığı İnanılmaz Yaşam Biçimleri

Genellikle eski insanlardan tamamen farklı olduğumuzu düşünürüz. Garip gelenekler, bilinmeyen diller, vb. Ama arkeoloji oldukça yanlış olduğumuzu gösteriyor.

eski Mısırlıların hayatı hakkında ilginç gerçeklerin bir listesini yaptık. Muhtemelen yeni bir şeyler öğreneceksin.

9. Demirleri göktaşlarından çıkardılar.

Arkeologlar antik bir mezarda metal boncuklar buldular  . Bu boncuklar eşsizdi, çünkü Mısırlılar sadece 2000 yıl sonra demir koklamaya başladılar. Peki nasıl metal boncuklar aldılar? Cevap, demir anlamına gelen ve “gökten metal” olarak tercüme edilebilen bir hiyeroglifte saklı. Boncuklar muhtemelen göktaşı materyalden yapılmıştı.

8. Diş macunu icat ettiler.

Mısırlıların M.Ö. 5000’den beri diş macunu üretmekte olduğuna dair birçok kanıt var . Onlar için mevcut çeşitli içeriklerden (yanmış yumurta kabuğu ve ponza) oluşan toz üretiyorlardı. Ancak bugünlerde böyle bir macun kullanmanın tam yolunu bilmiyoruz. Sadece tahmin edebiliriz.

7. Tedavide antibiyotik kullandılar.

20. yüzyılda antibiyotik resmen icat edilmesine rağmen , eski Mısırlı doktorlar yaralı yaraları tedavietmek için küflü bir gözleme kullandılar  . Ve böyle bir ilaç iyi çalıştı.

6. Dünyanın ilk polisini oluşturdular.

Dünyanın ilk polis gücü, Orta Krallık döneminde (MÖ 2050-1800 yılları) kuruldu. En sadık savaşçıları ve yabancı paralı askerleri içeriyordu. Mısır polisine köpekler ve maymunlar eşlik etti. Memurlar, tapınakları ve şehir meydanlarını, üst sınıf temsilcilerini ve suçlulardan gelen karavanları korudular. Tıpkı modern polisler gibiydi (maymunlarla birlikte).

5. Bira üreten ilk kişi onlardı.

Çoğumuz, piramitleri inşa eden işçilerin günde 4-5 litre bira ile ödendiğini biliyoruz . Bu yüzden, demlemenin gerçekten iyi bir seviyede olduğu sonucuna varabiliriz. Mısırlılar bu içeceği ilk üretenlerden biriydi.

4. Cerrahlar çok zor operasyonlar gerçekleştirdi.

Eski Mısırlılar, modern uygulamalarla karşılaştırılabilecek doğru ve benzersiz bir tıbbi bilgiye sahipti . Mumyaları inceleyen bilim adamları bazı zorlu operasyonların izlerini bulmuşlardır: kalp baypas ameliyatları, organ nakli ve hatta plastik cerrahi. Ne yazık ki, onların bilgisi kayboldu ve şimdi eski doktorların neler yapabileceğini söyleyemeyiz.

3. Kapı kilitlerini kullandılar.

Mısır ve Çin’de kapı kilitleri oluşturuldu  , muhtemelen bu tür cihazlara ihtiyaç duyuldu. Yakınlarda yaşayan daha çok insan, komşuların kapılarını kilitlemek için daha fazla sebep gösterdiler. Mısırlı tahta kilitlerin basit bir mekanizması vardı.

2. Onlar bowling

Kahire yakınlarındaki bir antik yerleşim yerinde, M.Ö. 3200 yıllarına kadar uzanan ve çeşitli boyutlarda oyuklar ve parmaklar için delikli bir oyun odası  bulunmuştur. Kurallar farklıydı, ancak oyun hala tanınabilirdi.

1. Gözleri tedavi ettiler.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here