İnsan Neden Aldatır

0
284

Bilim adamları insanları aldatmaya iten 8 faktörü ortaya koyuyor

Çiftlerin sadakatsizlikleriyle ilgili ünlü bir film yönetmeni, çok satan bir yazar ya da bir komşu tarafından söylenen hikayeler sonsuzdur. Bir insanı bu şekilde davranmaya iten nedir? Kimi suçlayacaksın? Başka bir ihanet duyduğumuzda sık sık bu soruları soruyoruz.

kampuskod, psikologların bakış açılarını ve aldatma riskini artıran koşullar hakkında konuşan bilimsel deneylerin sonuçlarını bir araya getirdi. Makaleyi okuyun, bu konuyla ilgili daha az sorunuz olabilir.

8. Duygusal yakınlığın olmayışı 

Duygusal yakınlık

Bir partnerle yürekten kalbe konuşmalar yapamama ve destek eksikliği hem kadınları hem de erkekleri aldatmaya zorlar. Bir erkeğin temel nedeninin seks olduğu bir klişe vardır. Ancak, Hile hakkındaki Gerçekler adlı kitabında evlilik danışmanı Gary Neuman, aldatan erkek müşterilerinin% 47’sinin duygusal yakınlığın yokluğundan bahsettiğini söylüyor  .

Durum daha da zorlaşıyor çünkü erkekler duygularını göstermekten hoşlanmıyorlar ve kadınlar sevgililerinin desteğe ihtiyacı olduğu gerçeğini kaçırabilirler. Daha sonra farkedebilir veya görmezden gelebilir.

7. Tecrübe ve toplumun etkisi

Toplum

Bir kişinin önceki ilişkilerinde aldatma deneyimizaten yaşamışsa,  yeni bir partnerle aynı şekilde davranmaları büyük bir ihtimaldir. Etraftaki insanların sadakatsizlik eğilimini de etkilemesi ilginç. Anonim bir ankette , zina yapan erkeklerin% 75’inden fazlası, arkadaşlarının da eşlerini aldattığını belirtti.

6. Sıkıcı samimi ilişki

Sıkıcı ilişki

Birinin cinsel yaşamındaki parlak yeni duyguların olmaması, erkeklerin% 70’inin ve kadınların% 49’unun hile yapmaya karar vermesinin nedenidir . Yukarıda cevap verenlerin, ilişkilerinin genel olarak mutlu olduğunu söylediklerini belirtmek gerekir: büyük skandallar ve diğer hayal kırıklığı yaratan konular olmadan.

5. Çeyrek ömür krizi nedeniyle güvenlik açığı

Güven

Geçtiğimiz yılların genel sonuçlarını özetlemeye başladığımızda herkes yaşamda bir an yaşıyor. Bazı insanlar, her şeyin yolunda gittiği, bazılarının da çeyrek ömür krizini deneyimlemeye başladıkları ve günaha karşı savunmasız hale gelebilecekleri sonucuna varıyorlar. Araştırma gösteriyor ki sadece yeni on yıl önce – genellikle 29, 39 veya 49 yaşında gerçekleşir.

Tabii ki, iyi bir aile babası ve sevgi dolu bir koca, 39 yaşına girdiğinde aniden hile yapmak anlamına gelmez. Birinin yaşı, insanları aldatan diğer koşulları daha da kötüleştirebilecek eşlik eden bir faktördür.

4. Sosyal ağlara aşırı ilgi

Sosyal ağlar

Ortaklardan birinin Twitter ya da diğer sosyal ağlara çok fazla zaman ayırdığı çiftlerde , aldatma riski artar. Çünkü sosyal ağ bağımlıları daha önce kolayca uyanabilir ya da daha sonra yatağa gidebilir, daha sonra sadece beslemeleri kaydırmak için sevdiklerini yalnız bırakır.

Sanal ilişkiler tartışmalara neden olabilir ve sanal iletişim gerçek olabilir. Her iki faktör de zina için uygun bir ortam yaratıyor.

3. İş ve iş gezileri 

Bu konuyla ilgili yapılan anketlerden birine göre , hile yapan erkeklerin 1 / 3’ünden fazlası iş gezileri sırasında sevgili kadınlarını aldatan ciddi iş adamları. Kadınların% 13’ünün işte bir ilişkisi vardı. İşyerinde aldatma olasılığı evliliğin 6-9 yıllarında artar: bu yıllar en kırılgandır ve genellikle çok fazla çaba gerektirir.

2. Oksitosin eksikliği

hormon eksikliği

Sarılma hormonu olarak da adlandırılan oksitosin (sarıldığımızda ve öpüştüğümüzde yükselir), güveni bir ilişki içinde yaratmada ve korumada önemli bir rol oynar. Bilim adamları, bu hormonun eksikliğinin, hile söz konusu olduğunda tetikleyici olabileceğini düşünüyor.

Bir deneyde , birkaç evli erkeğe oksitosin enjekte edildi, çekici bir kadınla tanışıldı ve istedikleri kadar ona yaklaşabileceklerini söyledi. Hormon dozu olan katılımcılar, plasebo alanlara göre kadınlarla aralarında daha büyük bir mesafe olduğunu vurguladılar.

1. Sadece başka bir yol seçemiyorum 

Orada insanlar sadece hile eşlik adrenalin buzz olmadan hayat düşünemiyorum. Yaş, deneyim ve diğer kriterler ne olursa olsun, bu insanlar başka hiçbir şekilde davranamayacaklarını söyleyerek kendilerini aldatır ve haklı çıkarırlar.

Bu davranışın gerçek nedenleri değişkendir ve duygusal olarak derinlerde saklanabilirler. Gerçek şu ki, bazı insanların tek eşli olması çok zor ve neredeyse imkansız.

Birkaç kelime daha

Uzmanlar işaret genellikle hile nedenini, bunlardan sadece biri olur sıralanan faktörlerin kümesi olduğunu. Ayrıca, bazı çiftler bundan sonra ayrılmaz ve evliliklerini kurtarmaya çalışırlar. Ve bazı evlilikler daha da güçleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here