Kahverengi ve beyaz yumurtalar arasındaki fark nedir?

0
631

Kahverengi ve beyaz yumurtalar arasındaki fark nedir?

Örneğin, bir pasta yapacaksınız, ama asıl madde yumurta değil. Mağazaya gidin, istediğiniz ürünle birlikte bir raf bulun ve tavuk yumurtalarının farklı renklerde, boyutlarda ve farklı fiyatlarda geldiğini görün. Neden bazı yumurtalar diğerlerinden daha pahalıdır? Nasıl farklılar? Hangi yumurtaları almaya değer?

Panik olmadan, kampuskod size hemen şimdi tavuk yumurtası arasındaki farkın ne olduğunu ve neden hala farklı renkte olduklarını söyleyecektir.

Kahverengi yumurtaların ev yapımı olduğuna ve beyaz yumurtaların depodan olduğuna inanılmaktadır.

Fakat aslında, yumurtaların rengi tavukların cinsine bağlıdır. Beyaz tüyleri olan tavuklar beyaz yumurta taşırlar ve kahverengi tüyleri vardır – kahverengi. Benekli ve hatta mavi yumurta taşıyan ırklar var, ancak nadiren bu tür tavukları yetiştiriyorlar ve bu yüzden bu yumurtalar nadiren satılıyor.

Renk karar verdi. Peki ya faydalar?

Ne derseniz deyin, kahverengi ve beyaz yumurtalar aynı miktarda besine sahiptir ve bu nedenle eşit derecede faydalıdır. Doğru, bazen bazı yumurtalardaki yumurta kabuğu diğerlerinden daha zor gözüküyor – nedeni tavuk yaşı olacaktır. Kural olarak, genç tavuklar sert kabuklu yumurtalar, yaşlılar da tiner olanlar.

Bazen kahverengi yumurtalar daha pahalı olabilir çünkü kahverengi tavuklar beyaz yumurtalardan daha büyüktür ve daha fazla yem gerektirir. Bu durumda, üretici sadece yem maliyetini “caydırmak” istiyor.

Ama bazen fiyat farkı haklı.

Tavuğun renginden ve cinsinden bağımsız olarak her bir yumurta (veya paket) damgalanır. İlk hane bir kategoriyi belirtir, ardından ülke ve üretici kodu gösterilir. Ayrı olarak basılmış tarih.

Bu arada, tarih hakkında. Yumurta hala “d” veya “s” harfine sahip olabilir, bu “diyet” veya “masa” anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, diyet çok taze bir yumurtadır (7 güne kadar) ve sofra yumurtası biraz daha olgunlaşır (8 ila 25 gün arasında).

Fiyatı etkileyebilecek kategori. Ancak kategori, yumurtanın kütlesi hakkında ve kalitesi hakkında değil diyor. Birkaç ana kategori var:

  • C3  – 3. kategori (25 – 44.9 g arası)
  • C2  – 2. kategori (45 – 54.9 g arası)
  • C1  – 1. kategori (55 – 64.9 g arası)
  • C0  – seçici kategori (65 ila 74,9 g arasında)

Anormal olarak dev yumurtalara “B” kategorisi verilir – en yüksekleri .

Bu arada, aynı turta tariflerinde, genellikle 1 yumurtanın ağırlığı 40 g’a eşit kabul edilir, yani 3. kategoriden küçük bir yumurta anlamına gelir.

Ama ev yapımı yumurtalar gerçekten daha iyi.

Doğru, görünüşte onları zorlukla ayırt edebilirsiniz. Kural olarak, ev yapımı tavuk yumurtası daha zengin bir tada ve parlak yumurta sarısına sahiptir ve buradaki ana faktör tavuğun aldığı yemdir. Bu yumurtalar sadece pazarlarda aranmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here