Köpek tarafından saldırıya uğradıysanız, bilmeniz gerekenler

0
54668

Köpek tarafından saldırıya uğradıysanız, bilmeniz gereken şeyler

Herkes köpeklerin erkeğin en iyi arkadaşı olduğunu biliyor ama her zaman arkadaşça değil. Her şeyden önce, köpekler hayvan içgüdüsü olan hayvanlar ve hatta bir şeyler ters giderse arkadaş canlısı insanlara saldırabilir.

Bir köpek saldırmazsa agresif davranırsa

Köpek beden dili çok şey söyleyebilir. Kulakları sıkıca basılı tutulursa ve hırıltı gibi görünürse, ondan uzak durmak ve bir saldırıyı provoke etmemek için mümkün olduğunca uzaklaşmak daha iyidir. Fakat bu işe yaramıyorsa ne yapmalısınız?

 • Köpeği sakinleştirmeye ya da ona gülmeye çalışma. Bir hayvan , insanlardan daha farklı bir gülümseme algılar . Bir gülümseme, bir insan için dostluk ve sevinç anlamına gelir, ama bir köpek için, dişlerinizi engellediğiniz ve onu zorladığınız anlamına gelir.
 • Doğrudan gözle temastan kaçının ve köpeği yoksayın. Sonunda, size dikkat etmeyi bırakacak ve rahatlayacak. Basitçe ifade ederseniz, endişenizi ne kadar çok gösterir ve kollarınızı sallarsanız, köpek size daha fazla saldırır.
 • Etrafta biri varsa yardım isteyin. Ama yumuşakça yap ve sesini yükseltme.
 • Köpeğe bir sopayı sallamayın ya da biber spreyi kullanmayın. Bu köpeği daha da agresif hale getirebilir . Kollarınızı sallamaya ya da bir sopa atmaya başlarsanız, dost bir yavru bile mutlu olmaz.
 • Yavaşça çekil, ama sırtını köpeğe çevirme. Reaksiyonunu görebilmeniz için yanınıza köpeğe gitmek daha iyidir. Kaçmaya çalışma! Köpek sizi kovalayacak ve bir köpeği atamayacaksınız – bir Olimpiyat sprinterinden daha hızlı şarj edebilirler!

Köpek saldırıları varsa

Bir hayvan her zaman bir nedenden ötürü saldırır, ancak nedenleri her zaman açık değildir. Genellikle köpekler açsa ya da yavrularını ya da bölgelerini koruyorlarsa saldırırlar.

Yukarıda belirtilen tüm eylemlere rağmen köpek hala size saldırırsa, aşağıdaki kuralları hatırlamanız gerekir:

 • Başka ne yapacağını bilmesen bile, köpeğe bağırmayın. Bağırmak sadece onu kızdırır.
 • Ultrasonik bir köpek kovucunuz varsa, onu kullanın. Bu edeceğiz korkutmak köpeği.
 • Köpek size ücret alıyorsa, kafanızın üzerindeyken ceketinizi veya kazakınızla kapamaya çalışın. Ardından, siz ve köpek arasında bir ağaç, posta veya tezgah gibi bir nesneyi koyun veya hatta bir ağaca tırmanın. Köpek seni orada takip edemez.
 • Köpeğinizin dikkatini çekmek için çantanızı veya herhangi bir gevşek nesneyi atın  . İlk önce nesneyi saldırabilir, bu da kaçmak için biraz zaman verecektir. Sizinle et ya da sosis gibi yiyecekleriniz varsa iyi olur. Belki de köpek, senden istediği şey budur.
 • Boynunu ellerinle ört. Boyun çok sayıda atardamar ve damarlar olduğu için insan vücudunun çok hassas bir parçasıdır. Isırılmanız gerekiyorsa, bunun gerçekleşmesi için en güvenli yer shin veya  önkoldur .
 • Isırılmış iseniz, çekmeye çalışmak için doğal dürtüye karşı koyun. Bu sadece bedenin yırtılmasıyla daha da kötüleşir. Bunun yerine, köpeğin burnuna ya da gözlerine çarptı. Köpek uzmanları ayrıca sırt bacaklarını tutup yerden kaldırmaları için tavsiye eder.
 • Köpeğinizi yere ya da dirseklerinize doğru yere bastırmak için kilonuzu kullanın. Köpekler ısırırlar ama güreşemezler. Yardım gelene kadar hayvanı bu şekilde hareketsiz kılacaksınız.

Bazen, bir değil, bir paket köpek tarafından saldırıya uğramış olabilirsiniz. Eylemleriniz için genel kurallar, yukarıdakiyle aynı olmalıdır, ancak köpeklerin sizi saran etmesine izin vermeyin. Sırtını duvara dikmeye çalış, ama kaçmamalısın – peşinden koşacaklar.

Eğer ısırılmış olsaydın ne yapmalı

Eğer ısırılmış olsaydın hemen yaralara dikkat etmelisin. Aşağıdakileri yapın:

 • Yarayı sabun ve su ile durulayın ve alkolle silin.
 • Bir sokak köpeği ya da evcil bir köpek tarafından ısırılmış olmanız fark etmez, bir hastaneyi ziyaret etmeniz gerekir. Orada gerekli tüm testleri yapacaklar.
 • O zaman kuduz için aşı olmalısın. Genel inanışın aksine, 20-30 enjeksiyon yapılmaz, sadece 6’dır. Midenizde veya omzunuzda çekimler olacaktır.
 • İstatistiklere göre, insanlar vakaların% 99’unda köpekler tarafından kuduzla enfekte olurlar. Hastalığın ilk belirtileri 30-50 gün sonra ısırıldınız. Kuduz aşısını 2 hafta içinde almalısınız, aksi takdirde sonuçlar ölümcül olacaktır. Kuduza karşı hiçbir tedavi yoktur, sadece önleyici tedbirler.
 • Kuduz virüsü bir ısırıktan daha fazla yolla bulaşabilir. Bazen, cildinizde veya mukozada bulunan bir hasta hayvandan sadece birkaç damla  tükürük , enfekte olmanıza neden olabilir. Bu yüzden garip bir köpeğin ellerini ya da yüzünü yalamasına izin vermemelisin.

Sağlığınıza iyi bakın ve sokak hayvanlarından uzak durmaya çalışın. Ama eğer bir sokak köpeğiyle karşılaşmanız önlenemezse, şimdi ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz demektir. En çok ihtiyacınız olduğunda bu ipuçlarının kafanıza gireceğini umuyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here