Geçmişten tarihin akışını değiştiren Olaylar.

0
349

8 kaza sonucu değişen tarihi olaylar

Yaşamımız, her biri geleceğimiz üzerinde kesin bir etkisi olan çeşitli olaylardan oluşmaktadır. Bazen bu olaylar dünya tarihinin başlangıç ​​noktası olur ve onu bir yöne gitmeye zorlar. Örneğin, Çin’de bir kez daha fazla tahıl yetiştirmek için “zararlı” kuş sayısını azaltmaya karar verdiler, bunun yerine sonuçları uzun süre düzeltilmesi gereken gerçek bir felakete yakalandılar.

Kampuskod , şirketi geçmişe seyahatlerinizde tutacak . İlk bakışta, bir kişinin küçük bir davranışının gelecekteki olayların seyrini nasıl etkileyebileceğini gösterecektir.

Hatalı Deneyim ve Macenta Boya

Bir kimya öğrencisi olarak Sir William Henry Perkin, sıtma tedavisi için yapay kinin yapımında çalıştı. Tecrübe başarı ile taçlandırılmadı, bununla birlikte sentetik ve yarı sentetik malzemeler alanında devrim niteliğindeki ilerlemenin nedeni oldu. Özellikle boyalar, çünkü o zamana kadar kumaşları boyamak için sadece doğal pigmentler kullanılıyordu.

1856’da dünya parlak bir mor boya gördü . 2 yıl sonra, 20 yaşındaki Perkin, zaten ticari ölçekte boya üreten kendi üretimine sahipti. Bu nedenle deneylerden biri, boya renk aralığının genişlemesi için temel oluşturdu.

Edward Jenner ve güvenli aşılamaya başlayan bilinmeyen sütçüler

Çalışmaları boyunca, Edward Anthony Jenner köylülerin, insanlar için su çiçeği yararları hakkındaki ısrarcı fikirleriyle karşı karşıya kaldı. Daha sonra ne duyduğunu doğrulayabildi. Ailelerden birini tedavi ederken, eski sağlıklı sütçünün tek sağlıklı insan olduğunu öğrendi.

Uzun yıllar sonra ve sayısız deneyden sonra, kanıtlar elde edildi. Yapay olarak cowpox ile enfekte olan hastalığa artık duyarlı değildi.

14 Mayıs 1796’da bilim adamı ilk aşıyı yaptı . Daha önce çiçek hastalığı olan kişilerle özel olarak enfekte olmuş bir aşının kullanımına dayanmaktadır. Jenner’in keşfi sayesinde, bulaşıcı hastalıkların çoğunun yayılmasını engellemek mümkündü.

Bira kabarcıklar ve bir şişe soda

Gözlem ve merak, başka bir keşfe yol açtı. Joseph Priestley, bira yapımında suyla dolu olan tanklarını belirleyerek bilimsel bir deneyim yaşadı. Böylece bilim adamı karbondioksiti en saf haliyle elde edebildi.

İlk maden suyu şişesi 1767’de ortaya çıktı. Sonra hiçbir katkı maddesi içermiyordu. Birkaç yıl sonra, Priestley, Royal Scientific Society’de bu içeceğin yararları ve olası formülasyonları hakkında raporunu gösterdi.

“Gülen Gül” ve Anestezi

Amerikalı diş hekimi Horace Wells , olaylardan birinde azot oksidin olağandışı özelliklerine tanık oldu . Gazın etkisi altında bir yara alan kişi ağrı hissetmedi. Bir dizi deneyden sonra, bilim adamı sonuçlarına ikna oldu.

1845’te, yöntem tıbbi topluluğa sunuldu, ancak başarısız oldu. Seçilen hasta gaza dirençliydi.

Ne yazık ki, Wells’in yaşamı boyunca bu tip bir anestezi talep edilmedi, ancak daha sonra tanıma kazandı ve diş hekimliğinde yaygınlaştı. Bazı ülkelerde doğum sırasında “gülen gaz” kullanılmaktadır.

Elbise için normal dulavratotu ve cırt

Köpeğiyle yürüdükten bir gün sonra Georges de Mestral, pantolonunda dulavratotu olduğunu fark etti. Keşifini mikroskop altında inceleyen bilim adamı gördüğü şeyi kullanmaya karar verdi.

1955 yılında ilk sticki’lerin üretimi için bir patent çıkarıldı . Modern versiyondan uzaktılar ve manuel olarak yaratıldılar. Bir süre sonra, cırt cildin modele daha benzemesi ve büyük miktarlarda üretilmesi.

60’ların başında, icat “kozmik problemleri” çözmekle ciddi olarak ilgilenmeye başladı. Astronotlar, çeşitli nesneleri duvarlara rahatça tutturma fırsatını buldu. Yaygın velcro birkaç yıl sonra aldı.

İyot üretiminde ve keşfedilmesinde gözetim

Fransız girişimci Bernard Courtois, yapımında can sıkıcı bir koku ile birlikte mor renkli nefeslere tanık oldu. Soğuk bir yüzeye çıktıklarında metalik bir parlaklıkla koyu renkli kristallere dönüştüler.

1813 yılında, bu keşif bir bilimsel dergide yazılmıştır. Daha sonra, bazı kimyagerler bu maddeyi daha ayrıntılı olarak çalışacak ve tarif edecek, ona bir isim – iyot verecek . Bu, nitrat üretimi sırasında bileşime dikkatsizce daha fazla sülfürik asidin eklenmesiyle mümkün olmuştur.

Ülkeye gelen serçeler ve kıtlıkla mücadele

1958-1962’de Çin devlet adamı Mao Zedong, “Büyük Atılım” projesi çerçevesinde halkı 4 haşere öldürmeye çağırdı . Serçeler aralarında. Bazı bilim adamlarına göre, makul olmayan bir miktarda tahıl yiyorlardı.

Her yaştan insanlar bu türün kuşlarının imhasına katılmış ve neredeyse onları tahrip etmiştir. 1960 yılında serçelerin beslenmesinde yer alan çekirge ve tırtıl sayısı normları aştı. Ürünü olgunlaştırmak için zamanı olmamak imha edildi. Ülke açlıktan çok etkilendi.

Resmi rakamlara göre, 2 yılda Çin’de yaklaşık 15 milyon insan öldü. Ortaya çıkan çevresel felaketi ortadan kaldırmak için SSCB ve Kanada’dan geniş çapta serçeler satın alındı. Daha sonra, Çin hükümeti bu kuşları korumak için bir program başlattı.

Merhamet ve tüm dünyayı sarsan savaş

I. Dünya Savaşı sırasında, 28 Eylül 1918’de İngiliz özel askeri Henry Tandy , Fransız Marquis köyünde yorgun ve yaralı bir Alman askeri ile karşılaştı. Daha sonra, Tandy yaralı adamı vuramayacağını söyledi. Bu asker Adolf Hitler .

Üçüncü Reich’in gelecekteki yaratıcısının bu konumunu doğrulayan bir kaynak yok. Bu olasılık hakkında sadece bir teori var. Bu versiyona göre, Hitler ödülle ilgili bir makalede onu fotoğrafından kurtarmış olan askeri tanıdı. Daha sonra Adolf Hitler, İngiliz siyasetçi Neville Chamberlain’den dileklerini iletmesini ve askere teşekkür etmesini istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here