İstanbul’a Yakın Kamp Alanları: Yalova Erikli Yaylası ve Erikli Şelaleleri

1
771

İstanbul’a yakın kamp yeri arıyorsanız, Yalova’nın Çınarcık ilçesi Teşvikiye köyünde bulunan Erikli yaylası ve Erikli çifte şelaleleri tam size göre…

Muhteşem doğasıyla, kamp yapmaya uygun geniş yaylalarıyla, çifte şelaleler ve dipsiz göller gibi doğal güzellikleriyle İstanbul’dan sıkılıp kaçamak yapmak isteyen kampseverler için birebir.

İstanbul’a yakın oluşuyla hafta sonu kampları için birebir olan Yalova Erikli yaylası ve Çifte şelaleler ölmeden önce görülmesi gereken güzellikte. Yazın bunaltmayan havasıyla geniş düzlüklerinde muhteşem yeşilliğin tadını çıkartın, kışın ise kimsenin kolay kolay uğramadığı zamanlarda gelip gürül gürül çağlayan şelalelerin tatlı huzurunda kafa dinleyin…

Erikli yaylasında yapabileceğiniz aktivitelerden bahsetmek gerekirse;

*Erikli yaylasında kamp kurup doğayla baş başa kalabilirsiniz.

*Bir çok patikanın bulunduğu yaylada trekking yapıp yeni güzellikler keşfetebilirsiniz.

*Büyük dipsiz göl ve küçük dipsiz gölü ziyaret edip suyun tadını çıkartabilirsiniz.

*Yaz aylarında çifte şelalelerin hemen alt kısımlarında oluşan küçük gölcüklerde suya girip serinleyebilirsiniz.

*Bölgede bulunan bir kaç tesiste su üstü kamelyalarında mangal veya piknik yapıp dinlenebilirsiniz.

*Erikli yaylasının daha da yukarısında bulunan kışları tamamen karla kaplı Delmece yaylası ve Karlık yaylasına gidip geniş düzlüklerinde kamp veya piknik yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Arabasıyla gitmek isteyen kampseverler için İstanbul-Erikli yaylası arası yaklaşık 2 saat. Yalova’nın bir nevi tatil semti olan çınarcık ilçesinden sola girip Teşvikiye köyüne ilerliyorsunuz. Teşvikiye köyüne girdikten sonra yapmanız gereken tek şey kendinizi doğanın içine bırakıp erikli tabelalarını takip etmek.

Çınarcık’tan sonra Erikli yaylası ve çifte şelaleler yaklaşık 15 km. Teşvikiye köyünün sonundaki sapaktan sonra yaklaşık 7-8 km’lik çok da düzgün olmayan bir asfalt yola gireceksiniz hatırı sayılır bir eğimle yaklaşık 500 rakımda bulunan Erikli çifte şelalelerine muhteşem bir doğanın içinden ilerleyerek ulaşacaksınız.

Arabayla ulaşım sağlayamayacak olan kampseverler hiç üzülmesin Yalova Erikli yaylasına ulaşım arabasız da çok kolay. İDO’nun kış aylarında Çınarcık seferi bulunmadığı için birazcık erken davranarak 30 lira civarı bir fiyata deniz otobüsü bileti almanız mümkün.

Yalova İDO terminaline İstanbul Yenikapı’dan ulaşmak yaklaşık 1 saat 15 dakika. Yalova İDO’nun hemen yanıbaşında bulunan minibüs duraklarından Çınarcık dolmuşuna binip ortalama yarım saatlik bir yolculuktan sonra Çınarcık’a varıyorsunuz. Çınarcık’ta ise teşvikiye köyü dolmuşlarına binip yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuktan sonra Erikli yaylası sapağına ulaşıyorsunuz. İşte burdan sonra yapmanız gereken tek şey derin bir nefes alıp Erikli’nin harika doğasında 7-8 km’lik bir yürüyüşe başlamak. Gözünüz sakın korkmasın sessizliğin içinden gelen kuş sesleri ve hızla çağlayan derenin sesi yürüyüşünüzü oldukça kolaylaştıracak.

Yaz aylarında bir çok kişi şahsi arabasıyla yaylaya kamp veya piknik yapmaya çıktığı için otostop çekme ihtimaliniz yüksek ancak kışın çok geç saatlere kalmadığınız sürece düşük bir ihtimal de olsa otostop çekebilirsiniz.(Eğer min 8-10 kişilik bir grupla gidiyorsanız teşvikiye köyü minibüsçüleri ücreti karşılığında yaylaya kadar bırakabiliyor, bu da aklınızda bulunsun.)

**Yaylada genellikle Şelaleye yakın yerlerde olmak üzere bir kaç tesis bulunmakta ancak market veya bakkal tarzı dükkanlar malesef yok. Alışverişlerinizi Çınarcık veya Teşvikiye’den geçerken halletmenizi tavsiye ederiz.

Şelaleye yakın olan tesisler kış aylarında genellikle kapalı.

yalova erikli yaylası, dipsiz göl, delmece yaylası, karlık yaylası yalova erikli şelalesi, çınarcık şelale, çifte şelale, istanbula yakın kamp alanları, nerede kamp yapılır, şelale, yayla, doğal güzellik, teşvikiye köyü kamp, yalova kamp, istanbul kamp, yalova çınarcık kamp,

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here