Google Stadia nedir? Ne zaman kullanıma sunulacak?

0
417

Google tarafından duyurusu yapılan Google stadia oyun platformu ile artık oyunları indirmeye son getirecek bir girişimde bulunmuş oldu. Çünkü, Google Stadia bir bulut oyun platformu. Bulut oyun nedir, ne anlama gelir? Bulut oyun platformu hangi firmalar tarafından gerçekleştirildi? Google Stadia Ne zaman Kullanıma Sunulacak? Google Stadia Türkiye’de kullanılacak mı? Google Stadia gibi bulut sistemleri zarar nedir? Gelen bu sorulara birlikte cevap arayalım.

Bulut oyun platformu nedir?

Bulut oyun aslında film izlemek gibi yapılan bir aktivite Siz oyunu oynamak için indirmeden sunucudan çekiyorsunuz ve video izler gibi(twitch sistemi gibi) oyun oynayabiliyorsunuz.Bilgisayar sistem gereksinimleri doğal olarak ortadan kalkıyor.

Bulut oyun kullanımı için önemli olan internet bağlantısının gecikmemesi yani oyunu oynarken bir tuşa bastıktan 1-2 saniye sonra oyunun tepki vermesinden bahsediyorum.Bu tabi ki oyun dünyasının pek hoşuna gitmeyecek bir şey.

Google Stadia ilk bulut oyun platformu değil!

Google ‘dan önce farklı firmalar bulut oyun platformunu denedi hatta gerçekleştirdi halada kullanımda olanlarda var. Bu bulut oyun platformlarını duymamamızın sebebi pek başarılı olmamaları diyebiliriz. Ya da google kadar güçlü bir geçmişleri yok da denebilir.

Bugüne kadar yapılan bulut oyun platformlarının çoğunda internetten kaynaklanan sunucu gecikmeleri yaşanıyordu Tabi yarım saniye gecikme bile oyun performansına çok etki ettiği için kullananlar pek olmadı ama bir düşünsenize oyunlar için bir oyun bilgisayarı ihtiyacınız yok en yüksek performans isteyen oyunları bile telefondan,bilgisayardan,televizyondan ve tabletten video izler gibi oynadığınızı muhteşem bir teknoloji.

Gecikmelerini sunucu uzaklığından kaynaklı olduğu düşünüldüğü için desteklenmesini düşündüğüm bir bulut oyun projesi Türkiye İstanbul’da Gerçekleşti.

İsmi Gamehub olan siteye burada ki link üzerinden göz atabilirsiniz
https://www.playgamehub.com

Bu sistemi kullanmak için en az 720p oynatacak bir internet bağlantısı ve kablosuz bağlantı kullanıyorsanız wifi bağlantınızın 5 Ghz olması gerekiyor. Kablolu bağlantı kullanmanızı tavsiye ederim.

Bulut oyun platformu hangi firmalar tarafından gerçekleştirildi?

Nvidia GameStream, PlayGiga, GamingAnywhere, Platstation Now,Ubitus, MoonLight GameStreaming, RainWay, LoudPlay, Xbox, Vortex gibi şirketler hali hazırda çalışmalarını devam ettirmekteler. Bu firmalar henüz oyun dünyasına duyurmaya değecek kadar kaliteli bir sistem hazırlanmadı. 


Google Stadia Türkiye’de kullanılacak mı?

İlk olarak Amerika’da kullanılacak ve zamanla Kanada, Birleşik Krallık ve Avrupa da kullanıma başlayacak.

Google Stadia Ne zaman Kullanıma sunulacak?

Google Stadia 2019 Yılı içerisinde kullanıma sunulacak olup net bir tarih belirli değil.

Google Stadia gibi bulut sistemleri zarar nedir?

Google Stadia gibi bulut sistemlerinin kötü yanı sistemin çok fazla karmaşıklık yaratacağı diyebiliriz. Herkes bu sisteme adım atınca karşımıza onlarca oyun platformu çıkacak gibi gözüküyor. Sevdiğiniz 2 oyunu düşünün Pubg ve fortnite olarak ele alırsak Pubg oynamak için ayrı bir firma Fortnite oynamak için ayrı bir firma kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Peki siz bu konu da ne düşünüyorsunuz? Google Stadia ‘dan beklentiler oldukça yüksek. Sizce Google bu beklentiyi karşılayabilecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here