Kullandıktan sonra kahve çekirdeklerini atmamalısınız, çünkü sizi şaşırtan sayısız etkileri var.

0
227

Artık kahve artıklarını atmayın, sadece nasıl kullanacağınızı bilin, kullanımı nedeniyle şaşıracaksınız.

Kahve en popüler ve popüler içeceklerden biri olarak kabul edilir. Sadece ayrı bir kokuya sahip değil, kahve de sağlığa büyük faydalar sağlıyor.

Ancak, kahve içtikten sonra, birçok kişi  değersiz oldukları için kahve çekirdeklerini terk eder  . Aslında, birçok çalışma kahve çekirdeğinin harika kullanım alanlarına sahip olduğunu ve yaşamda son derece yararlı olduğunu bulmuştur.

1. Ölü cilt hücrelerini çıkarın

Kahve öğütülerindeki kaba taneler, kir ve ölü cilt hücrelerinin uzaklaştırılmasına yardımcı olmak için bir peeling maddesi olarak işlev görür. Kahve çekirdeğini az miktarda su veya hindistancevizi yağıyla karıştırmanız yeterli, sonra ellerinizi doğrudan yüzünüze veya vücudunuza sürün.

Alternatif olarak, kahveyi az miktarda balla karıştırabilir ve cildinizi pul pul dökmek ve daha yumuşak hale getirmek için bu karışımı kullanabilirsiniz.

Ek olarak, kahve tozunun kafein içeriği, cildin güneşten zarar görmesini önleyen güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca, kan akışını artırabilir, cildin genel sağlığını destekler.

2. deri altı yağ birikimini azaltmak

Derialtı yağ birikimi sadece estetik yapıya neden olan portakal kabuğu gibi pürüzlü cilt bölgeleridir, bu yüzden insanlar buna portakal derisi de (selülit) diyor. Yaşlı kadınların yaklaşık% 80-90’ı bu semptomu yaşamaktadır.

Deri altı yağ birikmesi, kollajen yağı kesilmiş cilde bağladığında yağ hücrelerinin genişlemesine neden olur. Uzmanlar, kafein bazlı ürünlerin cildin altındaki yağları azaltmaya yardımcı olabileceğini tavsiye ediyor. Kafein, kan dolaşımını ve yağ hücrelerinin geçici olarak kasılmasını uyarır.

Kahve çekirdeğinde çok fazla kafein var. Kahve çekirdeklerini su veya hindistancevizi yağıyla karıştırın, daha sonra haftada iki kez yağla kaplanmış cilde uygulayın, her seferinde yaklaşık 10 dakika sürer.

Bu ayrıca koyu renkli halkaları ve göz kapağı şişmesini önemli ölçüde azaltabilir.

3. saç büyümesini teşvik

Kahve tozu, saç bakımı ve saç parlamasını sağlamak için de kullanılabilir. Dahası, bazı çalışmalar saç uzamasını uyarmak için kahve çekirdeğinde kafein buldu.

Kahveyi ıslak saçlara sürün ve 20 dakika inkübe edin, ardından saçı temiz suyla durulayın. Haftada iki kez yapabilirsin.

4. Et yumuşatır

Etin içindeki kas lifleri ve proteinler onu zorlaştırır. Eti yumuşatmak için tuz, enzimler ve doğal asitler kullanabilirsiniz.

Bu kahve doğal asitler ve enzimler içeriyor. Ayrıca, kahvenin asidik doğası, et lezzetini de artırabilir.

Sadece ete kahve çekirdekleri ekleyip hafifçe ovalamanız veya pişirmeden önce 2 saat boyunca marine etmeniz gerekir. Üzerinde koyu renkli ve gevrek bir kabuk oluşturan etleri yıkayabilir veya pişirebilirsiniz.

5. Buzdolabındaki kötü kokuyu giderin

Azot içeren kahve öğütülerinde, karbonla birleştirildiğinde kükürt gazının havadan çıkan kokuları uzaklaştırmasına yardımcı olur. Başka bir deyişle, kahve çekirdekleri kokuları emmeye ve gidermeye yardımcı olabilir.

Gece boyunca buzdolabında kahve tozu içeren küçük bir kap bırakın, buzdolabındaki hoş olmayan kokular tamamen kaybolur ve böylece yiyeceklerin daha iyi korunmasına yardımcı olur.

En iyi etkiyi elde etmek için birkaç haftada bir yapmanız gerekir. Etlerin ve balıkların balık kokusunu gidermek için kahve alanlarını buzdolabında da uzun süre bırakabilirsiniz.

Benzer şekilde, sarımsakları kestikten veya balık balıkları yaptıktan sonra, yiyeceklerin balık ve keskin kokularını gidermek için ellerinizi kahve tozu ile yıkayabilirsiniz.

6. Deterjan olarak kullanın

Kahve öğütücüleri aşındırıcıdır ve sert yüzeylerde leke birikimini önler. Antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olarak sterilize edilmesine bile yardımcı olurlar.

Lavaboyu ovalamak, pişirme kaplarını parlatmak veya fırın, cam şişeler veya evinizdeki diğer eşyaları temizlemek için kahve öğütücüleri kullanabilirsiniz.

Ancak farkında olun, kahve lekelerini hiçbir gözenekli malzemede kullanmazsınız çünkü kahverengi lekelere neden olabilirler.

7. Bitkiler ve böcek ilaçları için gübre yapma

Kahve çekirdeği toprak için mükemmel bir gübredir, çünkü protein, magnezyum ve potasyum oranı yüksektir ve toprağı gözenekli hale getirmek için toprak solucanlarını çeker. Ayrıca toprağı kirletebilecek ağır metalleri emmeye yardımcı olabilirler.

Kahve çekirdeği özellikle gül, tatlı patates, patates, havuç, lahana, soğan, aloe vera, yaprak dökmeyen ağaçlar, ormangülü gibi asidik toprakları tercih eden bitkiler için uygundur.

Kahve telvesi yemek güvenli midir?

Kahve içmek, tip 2 diyabet veya bazı kanser riskini azaltmak gibi sağlık açısından iyidir. Bu nedenle, birçok kişi kahve çekirdeği tüketiminin güvenli olduğunu ve aynı etkiye sahip olduğunu söylüyor. Ancak birçok doktor itiraz etti.

Kahve çekirdekleri, kan kolesterolünü yükseltebilecek kafeestol ve kahweol denilen maddeleri içerir. Demleme işlemi sırasında, bu bileşikler genellikle filtre kağıdı ile çıkarılır, ancak yine de kağıt hamurunda bulunur.

Günde yaklaşık 7 gram kahve tozu tüketmenin sonuçlarına ilişkin bir araştırma, 3 hafta sonra, katılımcıların ortalama kolesterol artışının yaklaşık 26 puan olduğunu gösterdi.

Kek yapmak, et ve sosları işlemek için bazı tariflerde kahve tozu kullanılır. Beslenme uzmanları, çok sık tüketmediğiniz sürece, bunun tamamen normal olduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here