ABD’den Çin’e Teknoloji Darbesi;MIT de Huawei ve ZTE Anlaşmalarını İptal Etti

0
121

Çarşamba günü, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) Huawei Technologies ve ZTE Corp ile bağları kopardığı , ABD yetkililerinin Çin firmalarını yaptırım iddiaları ihlalleri konusunda araştırdığı belirtildi.

MIT, federal fonları kaybetmekten kaçınmak için Huawei ve diğer Çinli şirketler tarafından yapılan telekomünikasyon ekipmanının fişini çeken en son ABD eğitim kurumu.

“MIT, yaptırım kısıtlamalarının ihlaliyle ilgili federal araştırmalar nedeniyle Huawei ve ZTE ya da ilgili yan kuruluşları ile yeni anlaşmalar kabul etmiyor ya da var olanları yenilemiyor” dedi. onunaraştırma başkan yardımcısı , web sitesinde bir mektupta söyledi .

Zuber , Çin , Rusya ve Suudi Arabistan ile işbirliğinin ilave idari inceleme prosedürleriyle karşı karşıya kalacağını belirtti.

“Enstitü, şartların öngördüğü şekilde, bu kuruluşlarla olan işbirliğini tekrar gözden geçirecek” dedi.

İngiltere’nin Oxford Üniversitesi, bu yıl Huawei’den fon almayı durdurdu.

Huawei’nin finans sorumlusu ve kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı Meng Wanzhou, Aralık ayında ABD’nin İran’a yaptırım ihlaliyle ilgili banka ve havale sahtekarlığı suçlamasıyla talebi üzerine Kanada’da tutuklandı.

Yanlış yapmadığını inkar ediyor.

ABD yaptırımları, Ticaret Bakanlığı yetkililerinin anlaşmayı bozduğunu ve ABD menşeli malların İran ve Kuzey Kore’ye yasadışı yollarla gönderilmesinin yasadışı olarak yakalandığını söyledikten sonra Nisan ve Temmuz ayları arasında çoğu işi durdurmaya zorladı. Yaptırımlar, ZTE’nin cezalara 1.4 milyar dolar vermesinden sonra kaldırıldı.

Pekin’de Dışişleri Bakanlığı iki şirkete sorular yöneltdi, ancak Çinli firmaların yerel yasalara uymaları gerektiğini söyledi.

Sözcü Geng Shuang, “Aynı zamanda, dayandıkları ülkelerdeki hükümetlerin adil, adil ve ayrım gözetmeyen bir ortam sağlamasını istiyoruz” dedi.

Çinli telekomünikasyon ekipman üreticileri de, Pekin’in ekipmanlarını casusluk için kullanabileceği endişesiyle ABD’nin önderlik ettiği bir inceleme ile karşı karşıya kaldı. Ancak şirketler, endişelerin asılsız olduğunu söylediler.


https://techgraph.co/inside/mit-cancels-its-partnership-with-huawei-and-zte/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here